19 Ocak 2019 Cumartesi
Ana Sayfa
İletişim
Bize Ulaşın
Künye
Mobil Bölüm
GÜNCEL
SİYASET
SPOR
EĞİTİM
SAĞLIK
EKONOMİ
GENEL
MAGAZİN
KÜLTÜR SANAT
ADLİYE
RÖPORTAJ
 DİĞER
 
Ana Sayfa Foto Galeri Video Galeri
     
 
Pardon Arif kim?
Pardon Arif kim?
10 Aralik 2018 09:30:38

Yazar : Burhan ÇAKIR
  YAZI-YORUM 
   
 
   
     
Yazı boyutunu büyütmek için       

Pardon Arif kim?

Aldığın maaş senin geçinmene yeter de artar bile. İcralık olmak sana yakışmadı. Çok harcıyorsun dikkat et!  Güzel, rahat, sıcacık bir yerde, güzel bir işin var, ne kar görürsün, ne yağmur, ne fırtına nede yazın yakıcı güneşini. Daha ne istersin bilmem. Aklını  kullan işine sahip çık, hata yapma. İcralık olma “işinden olursun” demedi deme madenci kardeşim.

       Sözüm taşeron çalışan, asgari ücretle  çalışan madenci  kardeşlerime, yer altı işçilerine. Allah aşkına siz ne kadar maaş alıyordunuz?

    25 bin

    15 bin

    5 bin

        Çok değerli madenci kardeşim. İşten artmaz dişten artar diye bir söz vardır.  Bunu bugüne uyarlarsak;  işten de artar, dişten de gerçeği bu . Nasıl mı  artacak başla hesaplamaya.

    İşe yürüme gideceksin ve yürüme geleceksin, akşam eve gelirken marketten ekmeğini alacaksın yanında, evinde  yoksa peynir zeytin  makarna alacaksın , o kadar, yok meyve alayım, yok çocuklara çikolata alayım falan yok canım kardeşim. Sağlıklı beslenme, organik falan hikâye, senin için en ucuzunu alacaksın.

            Ailede herkes fedakarlık yapacak. İşin zoru evin hanımında. Öncelikle o akıllı olacak hem evde çalışacak, hem işte . Mesleği varsa kolay zaten çalışıyordur, ha yoksa o da kolay hemen bir iş bulacak. Ona seçme şansını tanı o kadar lüksü olsun. İş yok dersen ona da çözüm var, al sana bir sürü iş; evlere temizliğe gider hasta bakar ,yaşlı bakar ,çocuk bakar olmadı bağı- bahçesi varsa yetiştirir onu satar, iş çok yeter ki çalışmak istesin insan  .

       Sıra çocuklarda. Dedim ya herkes fedakarlık yapmak zorunda. Servisle okula gitmek yok, okulda kantinden bu gün ne yesem, benim canı şunu çekti muhabbeti yok. Simit olabilir, test kitabı eşten dost dan alınır, dershane falan hiç söz konusu olamaz, ayakkabı büyükten küçüğe yada kuzenden miras, kaban desen aynı…  Bunu da hallettik sinema, tiyatro, sosyal etkinlik te olmayacak, evden okula, okuldan eve ..

        Şimdi sıra evinde; tutumlu olmak lazım, kıyı bir semtte ve küçük ama bakımlı temiz bir evde oturabilirsin. Sobanı ihtiyacına göre yak, elektrik, su, telefon derken ayarladık gitti bütçeyi.

       Yaz gelince daha kolay; eşini ve çocuklarını memlekete yollarsın al sana bedava tatil . Yıllık izinde gider hem aileni görürsün hem de eş ve çocuklarını.

       Hayatında bunlar olacak madenci kardeşim. Ve yerin 500 metre altında düşünmeyeceksin bunları.  Dikkatini toplayıp çalışacaksın. Bunu hem kendin hem de senin gibi ekmeğini yerin metrelerce altından çıkaran meslektaşlarının yeryüzüne sağ salim çıkabilmesi yapacaksın .   

      800 tl mi alıyorsun 1000 tl mi?  Tam olarak bilmiyorum ama, kardeşim; sen sen ol dikkat et icralık olma, yoksa belki o girdiğin ocaktan sağ  çıkarsın, ama bir daha girememe ihtimalin çok yüksek, hatta garanti.  

      Madenci kardeşim

      Senin elinden, benim elimden, bizim elimizden insanca yaşam hakkımız alınıyor. İnsanca yaşamak onların hakkı  olmuş, canımız sağ olsun madenci kardeşim. Arif olan anlar ne diyelim hoş anlayan da bunu yapmaz.

Pardon Arif kim?

 

  Bu Yazı Toplam 852 Defa Okunmuştur

 Paylaş
 
 
YORUM EKLE
   
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

Köşe Yazar
Mehmet DURSUN
MÜFTÜOĞLU YİNE YANILDI
Prof.Dr.Oğuz OYAN
2018'den 2019'a BAKIŞLAR
Derya AKBIYIK
YENİ BİR YILDAN UMUTLUYUZ
Murat Meran
CHP’Yİ BUZ GİBİ ERİTEN BAY KEMAL, ASIL ŞİMDİ TAMAM!
Neval Kütük Yoga ACADEMY Antrenörü
DEĞİŞİM BİLGİSİ
Sakine BAHADIR
DEMEDİ DEME…..
Şirvan YÜCEL
Gerçek aşk acı vermez, acı veren egodur
Serpil Şen ÖZER
HAFTALIK BURÇ YORUMUNUZ(08-14/10.2018)
Süleyman Kurt
BELEDİYE’DE ŞANAL OLAYI
Cemal Doruk
KAÇ KİŞİ VARDIR?
Filiz KOCABIYIK
BİZ KİMİZ?
Süleyman Şen
ZONGULDAK’TA İPE UN SERMEK.
Fahri Özdemir
AKP’DE UYSAL İLE TAMAM MI ?...
Burhan ÇAKIR
Pardon Arif kim?
Alıntı Yazarlar

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip et
Copyright © kdzmeydangazetesi.com - sitemizde yayınlanan makale, yazı, döküman, dosyalar ve resimler izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.