16 Aralık 2018 Pazar
Ana Sayfa
İletişim
Bize Ulaşın
Künye
Mobil Bölüm
GÜNCEL
SİYASET
SPOR
EĞİTİM
SAĞLIK
EKONOMİ
GENEL
MAGAZİN
KÜLTÜR SANAT
ADLİYE
RÖPORTAJ
 DİĞER
 
Ana Sayfa Foto Galeri Video Galeri
     
 
CAMİLER İBADET YERİMİ BAĞIŞ TOPLAMA YERİMİ?
CAMİLER İBADET YERİMİ BAĞIŞ TOPLAMA YERİMİ?
23 Eylül 2018 22:40:12

Yazar : Fahri Özdemir
  KEPÇE 
   
 
   
     
Yazı boyutunu büyütmek için       

CAMİLER İBADET YERİMİ BAĞIŞ TOPLAMA YERİMİ?

Yıllardır camilerimizde   hep yardım toplanıyor bu toplanan yardım artık cemaati canından bezdirme noktasının ötesine geçmiştir. Bugün Diyanet’e ayrılan yıllık bütçe çoğu kurumların önünde olmasına rağmen neden cami ve mescitlerin yapım ve onarımı cemaat yardımları ile yapılmaya çalışılıyor? Halen anlaşılmış deyil. Oysa Diyanet bütçesinden  yapılacak yardım ile  bu sorun çözülebilir.  Her Cuma yardım  ve bağış adı altında yardım toplanmaya devam edilmektedir.Camiler ibadet yerleri olmasına rağmen  mevcut hocalar  vaaz esnasında yardım konusunu dile getirmektedir. Konu cemaat arasında nahoş karşılanmaktadır. Diyanet’in müftülüklerin talep ve isteklerini karşılamak ,yardımda bulunmak asli görevlerinden olması bir gerçek iken ortaya çıkan tablo  gösteriyor ‘ki  gelinen noktada henüz bir yaptırım görülmemektedir.

        Madem camilerin yapım ve onarımı cemaat’e ait ise o zaman o cami ve mescitlerdeki görevli hoca  ,müezzinler diyanet tarafından görevlendiriliyor o zaman adı geçen görevlendirmeler  yine o cemaat tarafından yapılsın. Camilerimize baktığımızda  yapılan desteklerin halk tarafından yapıldığı ve diyanet’in destek olmadığı açıkça görülüyor.Yardım konusu artık yöresellikten çıkıp genel olmaya başladı bile geçtiğimiz Cuma namazı vaazında Akçakoca  ilçesinde bir camide imam”   Ey cemaat bir ilanım var. Eskişehir_Mihalıççık cami ve kuran Kursu’na yardımlarınızı bekliyoruz.”diyerek bunun ispatını göstermiştir.Görülen o ki yardım konusu sadece belli yörelerin deyil tüm ülkemizin sorunu haline gelmiştir.Toplanan yardım ve bağışlar  cami kapılarında hiçbir resmi noktaya dayandırılmadığı ayrı gerçek .Toplanan paraların karşılığında herhangi bir makbuz v.s verilmediği aşikardır…

 EZAN SESLERİNİN DESİBEL AYARI NEDEN KONTROL ALTINA ALINMIYOR ?

           Camilerimizde okunan ezan sesleri maalesef rahatsız edici boyutlara ulaştı. Ezan günün beş vaktinde okunuyor  ancak her camide ses düzeni yani desibel ayarları farklı  olmakla çevrede  ses kirliliği yaratmaktadır. Okunan ezan sesinin desibel yüksekliğinden ders çalışan öğrenci,yaşlı, hasta bebek  v.s rahatsız olduğu hesaba katılmıyor. Ezan seslerinin desibel ayarı normalde altmış olması gerekirken doksan ve yüze ulaşan  ayarlara çıktığı gözlemlenmektedir.Aynı sıkıntı sadece belli yer ve camilerde deyil ülke genelinde mevcut olduğunun altını çizmekte yarar var sanırım.Bazı camilerde ezanların cemaat’ten  birilerinin okuduğu ve ehliyetsiz kişilerin  bu hususta ne kadar denetlendiği merak ediliyor.Müftülüklerin   denetim olarak nekadar duyarlı oldukları ‘da merak ediliyor.Ezan seslerinin denetlenmesinde müftülüklerin halen neyi beklediği ses ayarlarının normal şart ve şekle dönmesi için   yetkilerini nasıl kullanacakları toplumun tabanında merak edilen sorular arasındadır.İllerde valilik ilçelerde kaymakamlık,mahallelerde muhtarlar ,köylerde muhtarları göreve davet ediyoruz.

 

 

 

 

  Bu Yazı Toplam 1019 Defa Okunmuştur

 Paylaş
 
 
YORUM EKLE
   
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

Köşe Yazar
Mehmet DURSUN
MÜFTÜOĞLU YİNE YANILDI
Prof.Dr.Oğuz OYAN
Yeni Yönetim Sisteminde Çatlaklar
Derya AKBIYIK
ALTERNATİF GÜÇ BİRLİĞİ Mİ?
Murat Meran
CHP’Yİ BUZ GİBİ ERİTEN BAY KEMAL, ASIL ŞİMDİ TAMAM!
Neval Kütük Yoga ACADEMY Antrenörü
COŞKU SELİ
Sakine BAHADIR
DEMEDİ DEME…..
Şirvan YÜCEL
İNSAN BİRLİĞİ
Serpil Şen ÖZER
HAFTALIK BURÇ YORUMUNUZ(08-14/10.2018)
Süleyman Kurt
DEMEK… DEMEK!...
Cemal Doruk
KAÇ KİŞİ VARDIR?
Filiz KOCABIYIK
BİZ KİMİZ?
Süleyman Şen
CHP DE ADAYLAR BELİRLENİYOR.
Fahri Özdemir
SPEKÜLASYONLAR GERİLİMLERİ ARTIRIYOR
Burhan ÇAKIR
Pardon Arif kim?
Alıntı Yazarlar

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip et
Copyright © kdzmeydangazetesi.com - sitemizde yayınlanan makale, yazı, döküman, dosyalar ve resimler izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.