16 Aralık 2018 Pazar
Ana Sayfa
İletişim
Bize Ulaşın
Künye
Mobil Bölüm
GÜNCEL
SİYASET
SPOR
EĞİTİM
SAĞLIK
EKONOMİ
GENEL
MAGAZİN
KÜLTÜR SANAT
ADLİYE
RÖPORTAJ
 DİĞER
 
Ana Sayfa Foto Galeri Video Galeri
     
 
UYANIŞ VE FARKINDALIK

karadenizmeydangazetesi67@ hotmail.com
UYANIŞ VE FARKINDALIK
15 Mayis 2018 20:40:28

Yazar : Şirvan YÜCEL
  KALEMİN DİLİ 
   
 
   
     
Yazı boyutunu büyütmek için       

UYANIŞ VE FARKINDALIK

İnsanlar uyanırken bile hala uyuyor. Bunun sebebi farkındalıksız oluşları ve yaptıkları her şeyi mekanik yapmaları dır. Bu durum bireyi her şeyden soğutuyor, işe gitmek istemiyor, uyanmak istemiyor hayatın her alanında isteksiz, depresif bir durum yaşıyor. Bu durum dan kurtulmak için kişi farkındalığını yükseltmeli ve her anın öncelikle nefesinin farkına varmalıdır. Peki bu nasıl? olacak önce Orijinal Yoga Sisteminde uygulanan nefeslerle güne başlamak ve düzenli uygulama yapmak çok önemli daha sonra farkındalık üzere yazar Akif Manaf ‘in Farkındalık Nedir ve Nasıl Farkında Olunur?  Kitabını okuyarak farkındalığınızı yükselte bilirsiniz. Kısasa bir alıntı.

Üstad diyor ki;

“Olup bitenlerin farkında olmamak . Kişi sabah uyanmış ama mekanik şekilde yaşamaya devam ediyor. Yaptıklarına karşı dikkatsizdir ve her şeyi unutuyor. Gözleri ve kulakları var ama gerçekleri ne görüyor ne de duyuyor. Burada gibi ama aslında zihin başka yerdedir.

Kişi gerçeklere uyanmadığı için uyuyormuş gibi davranmakta. Uyanmış insan tek olan gerçeği olduğu gibi görünüyor, uyuyan insan ise kendi “gerçeklerini “ görüyor. Uyuyan insan öleceğine inanır, uyanmış insan ise ölmeyeceğini bilir.

İnsan gece uyurken farkındalığını kaybeder, sabah uyandığında ise farkındalık hala kaybolmuş durumdadır. Kişi farkındalık dünyasında uyumaya devam etmektedir. Uyurken görülen rüyalar zihindeki düşüncelerin yansımasıdır. Kişi uyanınca zihindeki düşünce akışı devam eder, ama kişi onların farkında değildir.

İnsan gerçekten kim olduğunun farkında değilse, yani ebedi ruhi varlık olduğunun bilincinde değilse, uyuyor demektir. Bu; uykusunda ayağa kalkıp, dolaşıp, bireyler yaptıktan sonra yatağa dönüp uyumaya devam eden insanların durumuna benzer. Buna uyurgezerlik denmektedir.

Uyur gezer insan sabah uyanınca gece yaptıklarının farkında değildir. Onları hatırlasa bile gece rüya gördüğüne inanır. Bir uyurgezer gece gözleri açıkken ortalıkta dolaşmakta ama aslında uyumaya devam etmektedir. Sabah uyanınca gece yaptıklarını hatırlamamaktadır.

Tıpkı bunu gibi insanlar gün içinde birçok şey yapmakta ama ertesi gün ne yaptıklarını unutmaktadır. İnsanlar aynı gün içinde arabalarını nereye park ettiklerini bile unutmaktadır. Bu uyurgezerlik türüdür. Yani farkındalık sız, mekanik, uyku tarzı bir yaşam.”

HERKESİN FARKINDALIKLI BİR HAYATA ADIM ATMASI DİLEĞİMLE. ..

 

 

  Bu Yazı Toplam 532 Defa Okunmuştur

 Paylaş
 
 
YORUM EKLE
   
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

Köşe Yazar
Mehmet DURSUN
MÜFTÜOĞLU YİNE YANILDI
Prof.Dr.Oğuz OYAN
Yeni Yönetim Sisteminde Çatlaklar
Derya AKBIYIK
ALTERNATİF GÜÇ BİRLİĞİ Mİ?
Murat Meran
CHP’Yİ BUZ GİBİ ERİTEN BAY KEMAL, ASIL ŞİMDİ TAMAM!
Neval Kütük Yoga ACADEMY Antrenörü
COŞKU SELİ
Sakine BAHADIR
DEMEDİ DEME…..
Şirvan YÜCEL
İNSAN BİRLİĞİ
Serpil Şen ÖZER
HAFTALIK BURÇ YORUMUNUZ(08-14/10.2018)
Süleyman Kurt
DEMEK… DEMEK!...
Cemal Doruk
KAÇ KİŞİ VARDIR?
Filiz KOCABIYIK
BİZ KİMİZ?
Süleyman Şen
CHP DE ADAYLAR BELİRLENİYOR.
Fahri Özdemir
SPEKÜLASYONLAR GERİLİMLERİ ARTIRIYOR
Burhan ÇAKIR
Pardon Arif kim?
Alıntı Yazarlar

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip et
Copyright © kdzmeydangazetesi.com - sitemizde yayınlanan makale, yazı, döküman, dosyalar ve resimler izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.