16 Aralık 2018 Pazar
Ana Sayfa
İletişim
Bize Ulaşın
Künye
Mobil Bölüm
GÜNCEL
SİYASET
SPOR
EĞİTİM
SAĞLIK
EKONOMİ
GENEL
MAGAZİN
KÜLTÜR SANAT
ADLİYE
RÖPORTAJ
 DİĞER
 
Ana Sayfa Foto Galeri Video Galeri
     
 
HESAPLAR TUTACAK MI?
HESAPLAR TUTACAK MI?
15 Mayis 2018 20:38:22

Yazar : Fahri Özdemir
  KEPÇE 
   
 
   
     
Yazı boyutunu büyütmek için       

  HESAPLAR TUTACAK MI?

24 Haziran seçimleri yaklaşırken milletvekili aday adayları kısa zamanda  siyasi parti adayları netleşecek ancak mevcut listelere baktığımızda  aday seçimlerinde favori aday adaylarını görmek biraz zor.Mesela CHP kanadında tablo bayağı bir değişkenlik gösterecek gibi favori adaylardan Kdz Ereğli eski Belediye başkanı Halil Posbıyık sıralamada 2. Sıraya yazılırsa CHP Zonguldak’ta 3. Vekil çıkartma noktasında şansı yakalayabilir. AKP ise adaylar arasında ince eleyip sık dokumasına rağmen 2 vekil çıkartma şansının yakalayabilecek mi? İşte burada matematiksel hesaplar nasıl bir denklem ortaya koyacak?çünkü aday adayları arasında yelpazesi geniş olanlarda var dar koridorda  yol arayışında olanlarda var.Zonguldak ilinin totalde 5 olan vekil sayısının paylaşımındaki denklemin çözümü ve partilere dağılımı  nasıl bir profilde gerçekleşecek? Çünkü tabandan gelen sesler çizilen tablonun   netliği ve gerçekleşme noktasında farklı bir tabloda  resim ortaya çıkabilir.

          Aday adayları listelerinde ciddi bir müraacat olduğu gerçeğinden bakarsak seçimlerde  siyasi partilerin zorlanacağı gözlemleniyor. Kısaca tablo dağılımı yapacak olursak AKP 2,CHP 2,İYİ PARTİ  olarak gerçekleşmesi muhtemel ancak AKP ‘de 1 CHP 3 olabilirliliğini göz ardı etmemek gerekir.Zonguldak bölgesinde AKP’nin tabanda hızla oy kaybettiği gerçeği gözlerden kaçmaz iken İYİ PARTİ ve CHP’de yükselmelerin gerçekleşmeye doğru adım attığı bir gerçek,Geniş bir tabana sahip gibi görünen AKP kanadında hızlı düşüş olması yanında İYİ PARTİ tabanına kaymaların  bölgede dengelerde değişim olacağı göstergesinin işareti sayılabilir.Bölge adına  aday adayları fotoğrafında geçmişte vekillik yapmış ve halen vekil olup tabandan karşılık görmeyenlerin listelerde yer alması  seçmenlerce titizlikle ,dikkatice takip edilmektedir.

      Geçtiğimiz dönemler ve halen vekil olanların bölge adına tatmin edici hizmet verilemediği profilinden bakıldığında  halkın vekil değil hizmetkar istediği  gerçeğini görmezlikten gelmek kaybedilen oyların  farklı noktalara kayarak tabloda yeni şekillenmeler ortaya çıkaracağı malumdur. Halen vekil olup bölge adına hizmette zayıf kalan aday adaylarının ola ki tekrar aday yapılmaları o partinin bindiği dalı keseceği anlamını taşır.24 Haziran seçimlerinin çok çetin geçeceğini düşünürsek İYİ PARTİ ve SAADET PARTİSİ ‘nin de yarışa dahil olmaları  yelpazede ayrı bir kulvar oluşturması yöremiz ’de renkli bir tablo oluşumu sağlayacaktır.Tabanda karşılık bulacak partilerin  mevcut siyasi fotoğrafa iyi bakarak tekrar gözden geçirip çizgilerini ona göre ayarlamaları lazımdır.

   Hesaplar 24 Haziran’a göre iyi yapılmak zorunda aksi kadirde evdeki hesabın çarşıya uymayacağı kesin ve nettir.  Bölge adına yapılacak hesapların tekrar gözden geçirilmesi anlamında  varılacak noktayı iyi yakalamak gerekir. Taban’dan gelen sesler dikkate alınarak projeler ona göre çizilmelidir.  Kısacası 24 Haziran hesaplarının  nekadar tutacağının hesabının yapılması netleşecek tabloda ortaya çıkacaktır…

  Bu Yazı Toplam 919 Defa Okunmuştur

 Paylaş
 
 
YORUM EKLE
   
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

Köşe Yazar
Mehmet DURSUN
MÜFTÜOĞLU YİNE YANILDI
Prof.Dr.Oğuz OYAN
Yeni Yönetim Sisteminde Çatlaklar
Derya AKBIYIK
ALTERNATİF GÜÇ BİRLİĞİ Mİ?
Murat Meran
CHP’Yİ BUZ GİBİ ERİTEN BAY KEMAL, ASIL ŞİMDİ TAMAM!
Neval Kütük Yoga ACADEMY Antrenörü
COŞKU SELİ
Sakine BAHADIR
DEMEDİ DEME…..
Şirvan YÜCEL
İNSAN BİRLİĞİ
Serpil Şen ÖZER
HAFTALIK BURÇ YORUMUNUZ(08-14/10.2018)
Süleyman Kurt
DEMEK… DEMEK!...
Cemal Doruk
KAÇ KİŞİ VARDIR?
Filiz KOCABIYIK
BİZ KİMİZ?
Süleyman Şen
CHP DE ADAYLAR BELİRLENİYOR.
Fahri Özdemir
SPEKÜLASYONLAR GERİLİMLERİ ARTIRIYOR
Burhan ÇAKIR
Pardon Arif kim?
Alıntı Yazarlar

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip et
Copyright © kdzmeydangazetesi.com - sitemizde yayınlanan makale, yazı, döküman, dosyalar ve resimler izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.