19 Aralık 2018 Çarşamba
Ana Sayfa
İletişim
Bize Ulaşın
Künye
Mobil Bölüm
GÜNCEL
SİYASET
SPOR
EĞİTİM
SAĞLIK
EKONOMİ
GENEL
MAGAZİN
KÜLTÜR SANAT
ADLİYE
RÖPORTAJ
 DİĞER
 
Ana Sayfa Foto Galeri Video Galeri
     
 
ENGELLİ ÇOCUĞU OLAN ANNE ÖZELDİR
ENGELLİ ÇOCUĞU OLAN ANNE ÖZELDİR
01 Nisan 2018 19:14:24

Yazar : Burhan ÇAKIR
  YAZI-YORUM 
   
 
   
     
Yazı boyutunu büyütmek için       

ENGELLİ ÇOCUĞU OLAN ANNE ÖZELDİR

              

               Tüm insanlar eşit doğar ve toplum katında eşit haklara sahiptir. Gerçek yaşamda kimi gruplar sosyal durumları, bireysel ve fiziksel farklılıklarıyla söz konusu haklarına sahip olamamaktadır. Engelliler de bu gruplardan biridir

                              Bir ailenin sahip olabileceği en büyük ödüllerden biri de çocuktur. Bütün toplumlarda çocuk sahibi olmak, insanın yaşamındaki en önemli olaylardan biridir.

               Dünyanın en kutsal olayı anneliktir. Engelli çocuğu olan anne ise “ÖZEL” insandır.

               Çocuklarda süregelen hastalık, zihinsel ve bedensel tanımının koyulması aile için travma tik bir durumdur. Aileler ilk önce çocuklarının engelini kabullenmekte zorluk çeker ve bu durumda önce reddeder, saklar. Zamanla önce kendini alıştırır. Çevre onun için çok önemlidir. Hep bir suçluluk duygusu hisseder ya da bir suçlu arar çoğu zaman bulur.

               Engelli bir çocuğa sahip aileler planlarında değişiklik yapmak zorunda kalır, onlar için artık zor ve uzun bir yol vardır önlerinde.

               Ailelerin engelli çocuklarının uğruna adadıkları yaşamlarında, tek istekleri onların gözlerinin arkada kalmadığı bir hayat hazırlayabilmektir. Bazı aileler bunu yapmak için ellerinden gelen tüm çabayı gösterirler.

               Engelli çocuğun eğitimi, o eğitimi almış öğretmenler tarafından ve aynı derecede engeli olan yaş gruplarının olduğu tam donanımlı bir okulda alınması gerekmektedir. Aksi halde engelsiz çocuklarla aynı ortamda olmaları onların dışlanmalarına, alay edilmelerine ve bu durumdan engelli çocuğumuzun daha hırçın, kavgacı, içine kapanık bir duruma sokabilir. Hatta eğitim hayatını bırakmasına sebep olabilmektedir.

               Sırf engelli çocuk oldu diye bırakıp giden babalar vardır.

               Engelli çocuğu dışlayan aile büyüklerin ve diğer yakın aile fertleri ile karşılaşıyoruz.

               Çocuk engelli doğdu diye dayak yiyen anneler var eşlerinden. Burda kadının farklı bir yüzü daha ortaya çıkarır, can acıtan bir o kadarda gerçek.

                Engelli çocuğu olan anne belki de tüm hayatını çocuğuna adamak zorundadır. Hele birde yalnız ise tüm yük omuzlarındadır yaşadığı süre boyunca. Engelli bir çocuk zihinsel engelli bile olsa sevgiyi normal bir çocuk kadar hisseder. Seveni bilir ve sevgiye her zaman muhtaçtır. Kaç yaşında oluşa olsun zihinsel engelli bir birey hep çocuk ruhludur. Sevilmek ve sevmek onun için bir yaşam şeklidir. Başının okşanması gülümseyerek ona söylen güzel iki kelime onu sakinleştirir ve size yaklaştırır. Bu herkes için geçerli değimlidir?

               Toplumun engelli bireylere acıyarak bakması en büyük yanlışlardan biridir. Hem engellilerimize hem de ailelerine zarar verir. Toplum engelli bireyleri görmek istemiyor, gördüğünde de acıyarak bakıyor ve bunu dile getiriyor. Parkta oynarken bile engelli bir çocuk yanlarına geldiğinde çocuğunu onunla oynatmak istemiyor, aynı sınıfta okumasından rahatsız oluyor. Şunu unutmamalıyız ki her an için bizlerde engelli olabiliriz ,bizlerinde engelli çocukları ya da akrabalarımız  dan birinin engelli bir çocuğu olabilir.

               Bedensel ya da zihinsel engellilik bir suç bir ayıp değildir.

                Saklanılması gereken değil birlik olup destek verilmesi gereken bir durumdur. Tedavi ve eğitimle bu tür rahatsızlıklar zaman içinde ortadan kalkabilir ve ya azalabilir. İyileşme sürecindeki en büyük etken sevgidir, inanmaktır.

               Toplum olarak bize düşen görevlerin başında ilk olarak, onlarla kuracağımız iletişim önemlidir. Engelli kişileri, bizlerden biri olarak görerek aradaki engelleri kaldırmamız gerekir. Acıyan gözlerle bakmak yerine gülümseyen gözlerle bakmak. Nerede ne zaman?

                Ne den oldu diye sormak yerine onları dinlemek. Bu durumdaki özel İnsanlara yapmamız gereken sevgiyle dokunmak, anlamak ve onların yanda olduğumuzu hissettirmek  ve toplum olarak bize düşen ilk görev bu.

             Aramızdaki Engelleri kaldırmaya hazırmışsınız?

 

  Bu Yazı Toplam 7086 Defa Okunmuştur

 Paylaş
 
 
YORUM EKLE
   
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

Köşe Yazar
Mehmet DURSUN
MÜFTÜOĞLU YİNE YANILDI
Prof.Dr.Oğuz OYAN
Yeni Yönetim Sisteminde Çatlaklar
Derya AKBIYIK
ALTERNATİF GÜÇ BİRLİĞİ Mİ?
Murat Meran
CHP’Yİ BUZ GİBİ ERİTEN BAY KEMAL, ASIL ŞİMDİ TAMAM!
Neval Kütük Yoga ACADEMY Antrenörü
COŞKU SELİ
Sakine BAHADIR
DEMEDİ DEME…..
Şirvan YÜCEL
İNSAN BİRLİĞİ
Serpil Şen ÖZER
HAFTALIK BURÇ YORUMUNUZ(08-14/10.2018)
Süleyman Kurt
DEMEK… DEMEK!...
Cemal Doruk
KAÇ KİŞİ VARDIR?
Filiz KOCABIYIK
BİZ KİMİZ?
Süleyman Şen
CHP DE ADAYLAR BELİRLENİYOR.
Fahri Özdemir
SPEKÜLASYONLAR GERİLİMLERİ ARTIRIYOR
Burhan ÇAKIR
Pardon Arif kim?
Alıntı Yazarlar

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip et
Copyright © kdzmeydangazetesi.com - sitemizde yayınlanan makale, yazı, döküman, dosyalar ve resimler izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.