19 Ocak 2019 Cumartesi
Ana Sayfa
İletişim
Bize Ulaşın
Künye
Mobil Bölüm
GÜNCEL
SİYASET
SPOR
EĞİTİM
SAĞLIK
EKONOMİ
GENEL
MAGAZİN
KÜLTÜR SANAT
ADLİYE
RÖPORTAJ
 DİĞER
 
Ana Sayfa Foto Galeri Video Galeri
ANA SAYFA  / Röportaj

MİMAR MÜBECCEL ÇAKICI:“DÜNYADA BİR EŞİ DAHA YOK”


MİMAR MÜBECCEL ÇAKICI:“DÜNYADA BİR EŞİ DAHA YOK”

MİMAR MÜBECCEL ÇAKICI: "DALGA MI GEÇİYORSUNUZ?"

Arkadaşına Gönder Yazı boyutunu büyütmek için       
 19 Aralik 2016 11 : 02 

İSTANBUL: Mod İstanbul Mimarlık Mühendislik İnş. San. Tic. Ltd. Şti mimarlarından Mübeccel Çakıcı Gazetemize gündem yaratacak açıklamalar yaptı. Dünya çapında değer kazanan birçok projesini Türkiye’de hayata geçirmek için büyük mücadeleler verdiğini ancak bürokratik engelleri bir türlü aşamadığını belirten Çakıcı; “En basit ifadeyle, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Topbaş’a ulaşmak için bile bir senedir uğraşıyoruz” dedi.

 

Uzun yıllar yurt dışında görev yaptıktan sonra Türkiye’ye döndüğünü belirterek sözlerine başlayan Mod İstanbul Mimarlık Mühendislik İnşaat San. Tic. Ltd. Şti mimarlarından Mübeccel Çakıcı dünya çapında değer bulan büyük projelere imza attığını söyledi. Günden güne sıradanlaşan, plansız projelerin ve mimari estetiği olmayan binaların özellikle İstanbul’da hızla yükseldiğine dikkat çeken Çakıcı; “Dünyanın en gözde şehirlerinden birisi olan İstanbul’un maalesef estetiği yok olma noktasına getirildi. Tabiî ki bu durum inşaat firmalarının tamamen rant amaçlı ve sadece para kazanmaya yönelik çalışmalar yapmasından kaynaklıyor” dedi. Yaşanan duruma bir hayli üzüldüğünü kaydeden Mimar Mübeccel Çakıcı; “Durum böyle olunca “Biz mimarlar ne yapıyoruz” diye düşünmeye başladım. İlerleyen süreçlerde önüme farklılıklar yaratmak için bazı fırsatlar çıkmaya başladı. İlk önce Tarsus Vergi Dairesinin bir TOKİ projesi vardı. O projeyi üstlenerek tamamladım. Ortaya koyduğum her projemin mutlaka bir kimlik kazanması gerektiğine inanarak çalışmalar yapan bir anlayışa sahibim. Normalde de böyle olması gerekiyor. Eski mimari yapılara baktığınız zaman hemen hemen hepsinin kendisine özgü bir kimliği olduğunu görürsünüz. Bunun günümüzde de devam etmesi gerektiğine inanıyorum. Sırf bunun için, ufkumu daha fazla genişletmek adına resim kurslarına devam ettim. Mimariyi ve resmi bütünleştirerek birçok çalışmalar yaptım. Yaptığım her çalışmada da kendi iç dünyamı ortaya çıkardığım eserlerime yansıttım” dedi.

SRİ LANKA CUMHURBAŞKANI HAYRAN KALINCA…

Türkiye’ye döndükten sonra ülkemizin büyük kuruluşlarından olan Öztürk Holdingin kendisinden Maldivler’de uygulanmak üzere bir proje istediğini dile getirerek konuşmasına devam eden Mimar Çakıcı; “Silivri bölgesinde yıllara meydan okuyan tamamen doğal bir lale yetişir. Her sene mutlaka o lalenin fotoğraflarını çekmeye giderim. Öztürk Holding benden Maldivler’de uygulanmak üzere proje istediği zamanda hayranı olduğum o laleden esinlenerek bir çalışma yaptım ve kendilerine teslim ettim. Holdingin genel müdürü de Sri Lanka Cumhurbaşkanıyla yaptığı bir toplantıda bu projeyi kendisine göstermiş. Projeyi gören Sri Lanka Cumhurbaşkanı; “Benim işte böyle projelere ihtiyacım var, bu proje benim ülkemde uygulanmalı. Bu ödüllü bir proje olmalı, bu projeyi mutlaka istiyorum” demiş. Konuyu bana ilettiler, dolayısıyla tarifi zor bir sevinç yaşadım” dedi. Lale Projesinin, Sri Lanka’ya gitmesinin hemen ardından uygulanacak tasarılar arasına alındığını dile getiren Mübeccel Çakıcı; “Ancak bunlar devlet ortaklığı ile çalışan bir firma. Devletler de bu tür faaliyetlere yatırım planları dahilinde ödenek çıkarırlar. Bizim projemizin ödeneğini de birkaç yıl öne alarak 2017 planlarına dahil ettiler” dedi. Ortaya koyduğu Lale Projesinin artık milli bir unvan kazandığını kaydeden Mimar Mübeccel Çakıcı; “üzerinde uzun süre çalıştığım bu projem inanıyorum ki güzel ülkemizi yurt dışında layık-ı veçhilesiyle temsil edecek” şeklinde konuştu.

MALDİVLER’E ŞAHESER YAPTIK

Lale Projesinin Sri Lanka’ya kaymasının ardından Maldivler için yeni bir proje geliştirmek zorunda kaldığını belirten Çakıcı; “Yeni proje Yakıt Adaları olarak adlandırılan bölgede yer alacak ve burası hava limanına çok yakın. Konumuyla ve adıyla müsemma bir çalışma yapmak istedim. Deniz kenarında gezinirken önüme çok güzel bir deniz kabuğu çıktı. Maldivler için çizdiğim otel projemi de bu deniz kabuğundan esinlenerek tasarladım” dedi. Mübeccel Çakıcı ortaya koyduğu projelerde, günümüzde bariz şekilde ortaya çıkan enerji sorunlarını göz önünde bulundurarak tasarladığını kaydederek şöyle devam etti. “Günümüzde enerji insanlığın en büyük sorunu haline geldi. Bugün dünyada yaşanan en büyük sıkıntıların temelinde de zaten bu sorun yatıyor. Soruna sorun eklememek adına yaptığımız akıllı bina çizimlerinde kendi enerjisini kendisi üreten projeler ortaya koymanın mücadelesini de veriyoruz. Lale projemiz gibi, Deniz Kabuğu Projemizde kendi enerjisini kendisi üreten bir yapı barındırıyor. Bununla birlikte farkındalık yaratmak adına sıra dışı işlerin altına da imza atıyoruz. Bu noktada Deniz Kabuğu Projemizin bazı ayrıcalıklarından da bahsetmek istiyorum. Bu projemizde lobilerimiz tamamen denizin üstünde ve tabanı cam olacak. Lobi de oturanlar ya da yemek yiyenler yere baktıklarında suda yüzen balıkları, denizin dalgalarını izleyebilecekler. Yani görsel bir şölene şahit olacaklar. Ancak bu projemizde Lale Projemiz gibi devlet destekli olduğu için 2017 yılında ödenekleri aktarılarak hayata geçirilecek” dedi.

ANKARA’YA ANKA KONUYOR

Türkiye’de de önemli bir çalışmanın altına imza attıklarını kaydeden Mimar Mübeccel Çakıcı; “Ankara’da hayata geçirdiğimiz ve şu anda inşaatı devam eden Anka Kuşu projemiz var. Bu projenin cephe çalışmasını biz yaptık. Mimari estetiği açısından örnek teşkil edecek çalışmalarımızdan bir tanesidir” dedi.

DALGA MI GEÇİYORSUNUZ?

Mod İstanbul Mimarlık Mühendislik İnşaat San. Tic. Ltd. Şti mimarlarından Mübeccel Çakıcı aslında bütün bu projeleri Türkiye’de uygulanması için çizdiğini belirterek devam ettiği konuşmasında şunlara dile getirdi. “Lale bizim kültürümüzden bir bitki. Türkiye’den Topkapı Sarayı Bahçelerinden dünyaya kaçırılan nadide bir çiçek. Anavatanı Türkiye. O halde lale bizim sembollerimizden birisi diye düşünüyorum. Bu duygularla geliştirdiğim projemizi İstanbul’da hayata geçirmek için çok ciddi mücadeleler verdik ve hala da vermeye devam ediyoruz. Yaklaşık bir senedir İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Kadir Topbaş’tan randevu alabilmek için yapmadığımız girişimimiz kalmadı. Defalarca ama defalarca kendisine ulaşmaya çalıştık. Gerek özel kalem müdüründen, gerekse sekretaryasından ricalarda bulunduk.

   01.09.2016 tarihinde 157.582 numarasıyla alınan kayıtta bizim ispatlarımızdan bir tanesidir. Ne var ki her girişimimizde özel kalem müdürü farklı, sekreteri farklı konuşmalar yaptı. Netice olarak bugün dahi bize o randevu verilmedi. Daha kötüsü bize dönüş yaptıkları bir iki seferde “Konu neydi” diye bize soru yönlendirdiler. Yaptığımız çalışma ellerinde dosya ile zaten duruyor. Açıp bakma lütfuna dahi girmedikleri aşikâr. Hâlbuki biz kendilerine projemizin sunumunu yaparak bir yer istemek ve dünyada kabul görmüş bu olağanüstü projenin İstanbul’da yükselmesini ve simgeleşmesini sağlamak için görüşme talep etmiştik. İddia ediyorum, bugün Eiffel Kulesi Fransa’da Paris’te nasıl sembol olmuşsa bizim bu projemizde İstanbul’un simgesi olabilecek niteliktedir. Dünyanın her yerinde bu tarz mimarileri görmek için yüz binlerce, hatta milyonlarca insan turistik geziler gerçekleştiriyor. Bu noktada da ülkemizi ciddi katkı sağlayacak bir proje olduğuna inanıyorum” dedi.

PROFESÖRLER BİLE HAYRAN KALDI

Lale Projesinin İstanbul Üniversitesi profesörlerince incelendiğini ve kabul gördüğünü belirterek sözlerine devam eden Mübeccel Çakıcı; “Biz projeyi hazırlayıp ortaya çıkardıktan sonra İstanbul Üniversitesinde gökdelenler konusunda uzmanlaşmış profesörlerimizle görüştük. Onlarda çizimlerimizi inceledikten sonra zemini de göz önünde bulundurarak statik sistemini çözümleyebileceklerini, projenin olağanüstü olduğu kanısına vardılar” dedi.

DÜNYANIN EN BÜYÜK MİMARLARIYLA YARIŞABİLECEK DONANIMA SAHİBİZ

Dünyada adı ön plana çıkan mimarlarla boy ölçüşebilecek mimarlara sahip bir ülke olduğumuzun altını önemle çizen Mübeccel Çakıcı; “Bende onlardan biri olduğuma inanıyorum. Ne var ki imkânlarımız kısıtlı ve devletin kademelerine ulaşmakta çok büyük sorunlar yaşıyoruz. Elimize arzu ettiğimiz imkânlar verildiği takdirde dünyanın en büyük mimarlarıyla boy ölçüşebileceğimizi iddia ediyorum. Artık ülkemizin de dünya arenasında temsil edilme vaktinin geldiğine inanıyorum. Ama dediğim gibi Türkiye’de en zor olan şey bürokrasiyi aşmak. Bizler devletimizi kalkındırabilecek, ülkeyi tanıtabilecek, yerli ve yabancı turistleri çekebileceğimiz, ülkemize çok büyük katkılar sağlayabilecek olan bu tür projelerde devlet büyüklerimizin arkamızda durmasını ve bize yakın olmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

KULE YARIŞMASINA KENDİNE GÜVENEN BÜTÜN MİMARLAR GİRMELİYDİ

En içerlediği ve üzüldüğü bir başka konuya da dikkat çekmek istediğini kaydeden Mimar Mübeccel Çakıcı; “Bildiğiniz gibi dünyanın en büyük havalimanlarından bir tanesi yakın zamanda 3. havalimanımız olarak İstanbul’da hizmete girecek. Bu havalimanımızın kulelerinin inşası için “Kule Projesi” yarışması açıldı. Ancak bu yarışmaya dünyanın birçok yerinden yabancı uyruklu mimarlar ve Türkiye’den de belli başlı mimarlar davet edildi. Halbuki içimizde adı duyulmamış çok büyük cevherlerimiz var. Mimarlar odası bir ilan ile, kendisine, çizimlerine güvenen herkesi bu yarışmaya davet etmeliydi. Özellikle altını çiziyorum, ben o yarışmada mutlaka olmalıydım” dedi.

O RANDEVUYU İSTİYORUZ

Söyleşimizin sonlarında en büyük arzusunun Türkiye’yi dünyada en mükemmel şekilde temsil etmek olduğunu söyleyen Mimar Mübeccel Çakıcı; “Artık bürokratik engellere takılmak istemiyoruz. Dünyada kabul görmüş bir sürü eserimiz var. Bizim en büyük arzumuz mimari açıdan ülkemizi dünya sıralamasında ilk sıralara yükseltmektir. Bunu başarabilecek bilgi ve donanıma sahibiz. Bu noktada devletimizin desteğini bekliyor ve Sayın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Topbaş’tan aylardır verilmeyen randevu tarihinin verilmesini bekliyorum” diyerek sözlerine son verdi.  Murat Meran

 
Haber : Murat Meran
Bu Haber 16147 defa okundu
 Paylaş
 
Anahtar Kelimeler :DALGA MI GEÇİYORSUNUZ, MÜBECCEL ÇAKICI, KULE YARIŞMASI,

YORUM EKLE
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

İlgili Haber
2018 YILINDA GİRESUN’UN ÇEHRESİ DEĞİŞTİ
DEĞİŞİM UZMANLARI UZMANLIK BELGELERİNE ERİŞTİ
Kaymakam Çorumluoğlu Ereğli’yi Değerlendirdi
AMELE BİRLİĞİ BAŞKANI OSMAN BALAMİR’ DEN DERYA AKBIYIK'A AÇIKLAMALAR
AKİF MANAF “KALICI SAĞLIK İÇİN ORİJİNAL YOGA UYGULANMALIDIR
Muhtar Kuğu: “Zonguldak DSİ İl Müdürünü Kınıyorum”
MİMAR MÜBECCEL ÇAKICI: "DALGA MI GEÇİYORSUNUZ?"
DERYA AKBIYIK’A TÜRK- İŞ GENEL BAŞKANI ATALAY’DAN ÇARPICI AÇIKLAMALAR
.
Köşe Yazarları
Foto Galeri
ESKİ EREĞLİ FOTOLARI
İzlenme : 20975
Akçakocadan estante
İzlenme : 16389
Akçakoca plaj 2
İzlenme : 15383
Kdz.ereğli
İzlenme : 13884
Çok Okunanlar
BUGÜN BU HAFTA BU AY

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip et
Copyright © kdzmeydangazetesi.com - sitemizde yayınlanan makale, yazı, döküman, dosyalar ve resimler izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.