19 Ocak 2019 Cumartesi
Ana Sayfa
İletişim
Bize Ulaşın
Künye
Mobil Bölüm
GÜNCEL
SİYASET
SPOR
EĞİTİM
SAĞLIK
EKONOMİ
GENEL
MAGAZİN
KÜLTÜR SANAT
ADLİYE
RÖPORTAJ
 DİĞER
 
Ana Sayfa Foto Galeri Video Galeri
ANA SAYFA  / Röportaj

ATATÜRK’ÜN ZONGULDAK’A GELİŞİ’NİN 85’İNCİ YIL TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ


ATATÜRK’ÜN ZONGULDAK’A GELİŞİ’NİN 85’İNCİ YIL TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

BAŞKAN AKDEMİR: “TARİHİ YAŞATMA ADINA ATATÜRK’E ÇİÇEK VEREN KIZIN HEYKELİNİ YAPTIRIP ÇEVRE DÜZENLEMELERİNİ BİTİRDİK”

Arkadaşına Gönder Yazı boyutunu büyütmek için       
 26 Agustos 2016 21 : 27 

Zonguldak: Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bundan tam 85 yıl önce 26 Ağustos 1931 yılında Ertuğrul Yatıyla geldiği Zonguldak’ta bugün coşku ile anıldı. Atatürk’ün, Zonguldak’a gelişinin 85’inci yıl törenleri ilk önce Valilik önünde gerçekleştirildi.

   Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, yapmış olduğu konuşmasında; Atatürk’ün milli mücadele yıllarında yurt gezilerine büyük önem verdiğini, bu ziyaretlerde halkın görüşlerini aldığını ve modern bir Türkiye yaratma konusunda yurt gezilerinin büyük bir öneme sahip olduğunu ifade etti. Atatürk’ün 26 Ağustos 1931 yılında Ertuğrul yatı ile ilimize gelerek, şehrimizi onurlandırdığını belirten Başkan Akdemir; “26 Ağustos 1931 Çarşamba günü Ertuğrul Yatıyla Zonguldak'a gelen ve halkın coşkun sevgi gösterileri ile karşılanan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, maden ocaklarının işleyişini ve çalışmalarını yerinde incelemek üzere Üzülmez bölgesini ziyaret etmiştir.

                  ATATÜRK ZONGULDAK’A ÖNEM VERMİŞTİR

Maden ocaklarında çalışan işçilerin sosyal güvencelerinin artırılması, çalışma koşullarını iyileştirilerek denetim altına alınması, ilk işçi haklarını koruyan teklifin kanunlaşarak yürürlüğe girmesi gibi yapılan yeniliğin ardından, yabancıların da havzadan çekilmek zorunda kalmasıyla maden ocaklarımız tamamen millileştirilmiştir.

  Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlimize vermiş olduğu önemi şu sözleri ile dile getirmiştir: “Zonguldak’ın derin toprakları altındaki maden-i serveti ne kadar kıymetli ise, bizim nazarımızda Zonguldak’ta o kadar çok kıymetli bir vilayetimizdir.” sözleri ile şehrimizi ayrıca onurlandırmıştır. Bu nedenle Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Zonguldak'a gelişi her bakımdan büyük önem arz etmektedir. Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyet'imizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Zonguldak'a gelişinin 85'inci yıldönümünü kutlar, sevgi ve saygılarımı sunarım.” şeklinde konuştu.

BAŞKAN AKDEMİR: “TARİHİ YAŞATMA ADINA ATATÜRK’E ÇİÇEK VEREN KIZIN HEYKELİNİ YAPTIRIP ÇEVRE DÜZENLEMELERİNİ BİTİRDİK”

  26 Ağustos 1931 yılında Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Ertuğrul yatıyla geldiği Maden Mühendisleri Lokali yanında yer alan iskeleden denize karanfil atan protokol üyeleri, ardından Atatürk’ün ilimizi ziyareti sırasında kendisine çiçek takdim eden şuanda 90 yaşında olan Ayten Alper’in heykelinin açılışını gerçekleştirdi. Açılışta konuşma yapan Ayten Alper; çok heyecanlı olduğunu, Atatürk’ün asla unutulmadan her zaman yaşatılması gerektiğini belirterek; “Bana, Atatürk’ün geleceğini ve çiçek vereceğimi söylediler. Çekingen bir çocuktum. Israr olunca kabul ettim. Bana, ‘En iyi elbiselerini en iyi ayakkabılarını giy’ dediler. Atatürk’ün geleceği yere getirdiler. Eniştem, (Tahir Karauguz)‘Gazi Mustafa Kemal gelirken, hoş geldin Gazi baba, diyerek buketi vereceksin’ dedi. Gazi baba, bekleyip de elimden çiçeği alacak zannettim. Yürüdü. Yürüyünce ben de peşinden hemen koştum, verdim çiçeği. O da yanağımı okşadı. Hayat bu yaşa kadar getirdi beni. Atatürk sevgisi bu zamana kadar vermeye çalıştım. İnşallah muvaffak olmuşumdur. Çok heyecanlıyım. Bu kadar kalabalığa alışkın değilim. Heykelim yapıldı. İnşallah o heykel de benim için değil vatanım için sonsuzluğa kadar bekler.” şeklinde konuştu.

                    ÇİÇEK VEREN KIZIN HEYKELİNİ YAPTIK

            Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir ise; “Atatürk’ü asla unutmadık ve asla unutturmayacağız. Atatürk, adımını attığı anda halkın çok büyük sevgi gösterileriyle karşılaştı. Her gittiği yerde bir çiçek takdim ediliyor. Bizler, Atatürk’e çiçek buketi takdim eden hanımefendiyi araştırıp bulduk. Tarihi yaşatma adına, tarihi öğrenme ve öğretme adına hanımefendinin heykelini yaptırdık. Ayrıca, Belediyemiz Park Bahçeler Birimi tarafından çevre düzenleme ve peyzaj çalışmalarının da tamamlanmasının ardından güzel bir meydana kavuşmuş olduk.” şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından heykel açılışı gerçekleştirildi ve o döneme ait olan ve Atatürk’ün Zonguldak’a gelişini yansıtan haber kupürlerinin yer aldığı sergi gezildi. K.Meydan

 

 
Haber : K.Meydan
Bu Haber 16517 defa okundu
 Paylaş
 
Anahtar Kelimeler :atatürk zonguldak, çiçek veren kız heykeli, atatürk zonguldakta anıldı,

YORUM EKLE
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

İlgili Haber
2018 YILINDA GİRESUN’UN ÇEHRESİ DEĞİŞTİ
DEĞİŞİM UZMANLARI UZMANLIK BELGELERİNE ERİŞTİ
Kaymakam Çorumluoğlu Ereğli’yi Değerlendirdi
AMELE BİRLİĞİ BAŞKANI OSMAN BALAMİR’ DEN DERYA AKBIYIK'A AÇIKLAMALAR
AKİF MANAF “KALICI SAĞLIK İÇİN ORİJİNAL YOGA UYGULANMALIDIR
Muhtar Kuğu: “Zonguldak DSİ İl Müdürünü Kınıyorum”
MİMAR MÜBECCEL ÇAKICI: "DALGA MI GEÇİYORSUNUZ?"
DERYA AKBIYIK’A TÜRK- İŞ GENEL BAŞKANI ATALAY’DAN ÇARPICI AÇIKLAMALAR
.
Köşe Yazarları
Foto Galeri
ESKİ EREĞLİ FOTOLARI
İzlenme : 20975
Akçakocadan estante
İzlenme : 16389
Akçakoca plaj 2
İzlenme : 15383
Kdz.ereğli
İzlenme : 13884
Çok Okunanlar
BUGÜN BU HAFTA BU AY

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip et
Copyright © kdzmeydangazetesi.com - sitemizde yayınlanan makale, yazı, döküman, dosyalar ve resimler izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.