19 Ocak 2019 Cumartesi
Ana Sayfa
İletişim
Bize Ulaşın
Künye
Mobil Bölüm
GÜNCEL
SİYASET
SPOR
EĞİTİM
SAĞLIK
EKONOMİ
GENEL
MAGAZİN
KÜLTÜR SANAT
ADLİYE
RÖPORTAJ
 DİĞER
 
Ana Sayfa Foto Galeri Video Galeri
ANA SAYFA  / Güncel

BAŞKAN AKSU : “BASIN BAŞLI BAŞINA BİR KUVVET, MEKTEPDİR”


BAŞKAN AKSU : “BASIN BAŞLI BAŞINA BİR KUVVET, MEKTEPDİR”

BAŞKAN AKSU : “BASIN BAŞLI BAŞINA BİR KUVVET, MEKTEPDİR”

Arkadaşına Gönder Yazı boyutunu büyütmek için       
 10 Ocak 2019 08 : 24 

Giresun: Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu ‘’10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’’ dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Yayınladığı mesajında basın özgürlüğüne vurgu yapan Başkan Aksu mesajında şu görüşlere yer verdi;4 Ocak 1961 yılında gazetecilerin çalışma şartlarını iyileştirmek amacıyla çıkartılan 212 sayılı kanunun, 10 Ocak 1961 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmesi çalışan gazeteciler günü ya da bayramı olarak kutlanmaya başlanmıştır.

Demokrasinin, hukuk devletinin ve bağımsızlığın vazgeçilmez unsurlarından biri de bağımsız basındır. Haber alma hakkı kutsaldır ve anayasal güvence altındadır. Basın meslek ilkeleri doğrultusunda, halkın doğru ve tarafsız haber almasını sağlayan gazeteci arkadaşlarımı kutluyorum.

BASIN BAŞLI BAŞINA BİR KUVVET, MEKTEPDİR

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk bizlere basının ne denli önemli olduğunu 1922 yılında söylediği şu sözlerle ortaya koymuştur, “Basın, milletin müşterek sesidir. Bir milleti aydınlatma ve doğru yolu gösterme, bir millete muhtaç olduğu fikrî gıdayı vermekte, özetle bir milletin hedefi saadet olan müşterek bir istikamette yürümesini teminde, basın başlı başına bir kuvvet, bir mektep, bir rehberdir.”

Memleket meselelerini kendi meseleleriymiş gibi gören ve bu konuda olumlu çalışma sarf eden gazeteciler, toplumun aynası ve görünmeyen kahramanlarıdır. Özgür basın demek özgür ülke demektir. Basın yayın kuruluşları ve buralarda görev yapan arkadaşlarımız her anlamda bağımsız ve özgür olmalıdırlar.

Bugün geriye baktığımızda basın özgürlüğünün ve basın mensuplarının çalışma koşullarının kanuni güvenceye alınmasının üzerinden 66 yıl geçmesine rağmen basının daha özgür olmadığını, basın mensuplarının daha kötü çalışma koşullarına doğru itildiğini üzülerek görüyoruz.

BAĞIMSIZLIĞI YAKALAMALIDIR

212 sayılı basın kanunun bugün neredeyse uygulanmadığı, basın mensuplarının taşeronlaştırıldığı gerçeği ülkemizi demokrasi liginde çok gerilere götürmüştür. Sadece haber yaptıkları için, sadece düşüncelerini yazdıkları için yargılanan ve tutuklanan gazeteciler, demokrasi tarihimize kara sayfalar olarak geçmiştir.

Basının bağımsızlığı sadece kanunlarla olamaz. Basın mensupları kanunlar önünde bağımsız kılınırken, çalışma koşulları ve ekonomik olarak da bağımsızlığı ve yeterliliği yakalamalıdırlar.

Bu duygu ve düşüncelerle, kamuoyunun bilgilendirilmesi ve yönlendirilmesinde büyük rol üstlenen değerli basın mensuplarımızın Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, çalışma hayatlarında kendilerine başarılar, aileleri ile beraber mutlu yarınlar diliyorum.” Dedi. Tahsin Kaya

 
Haber : K.Meydan
Bu Haber 299 defa okundu
 Paylaş
 
Anahtar Kelimeler :BAŞKAN AKSU , BASIN BAŞLI BAŞINA, BİR KUVVET, MEKTEPDİR,

YORUM EKLE
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

İlgili Haber
Gürer: “Domuz Eti Kasaplık Hayvan Kabul Edildi”
Karabük’te Kar Küreme ve Tuzlama Çalışmaları Devam Ediyor
Esnaf Alaplı'da Tekin'i Destekliyor
DUAYEN GAZETECİ EREL YAŞAMINI YİTİRDİ
Şehit Ailelerinden Bektaş’a Ziyaret
BAŞKAN AKSU : “BASIN BAŞLI BAŞINA BİR KUVVET, MEKTEPDİR”
BUZLANMAYA KARŞI, TUZLAMA ÇALIŞMASI YAPILDI
Sokak Hayvanları Unutulmadı
.
Köşe Yazarları
Foto Galeri
ESKİ EREĞLİ FOTOLARI
İzlenme : 20972
Akçakocadan estante
İzlenme : 16387
Akçakoca plaj 2
İzlenme : 15382
Kdz.ereğli
İzlenme : 13882
Çok Okunanlar
BUGÜN BU HAFTA BU AY

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip et
Copyright © kdzmeydangazetesi.com - sitemizde yayınlanan makale, yazı, döküman, dosyalar ve resimler izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.