19 Aralık 2018 Çarşamba
Ana Sayfa
İletişim
Bize Ulaşın
Künye
Mobil Bölüm
GÜNCEL
SİYASET
SPOR
EĞİTİM
SAĞLIK
EKONOMİ
GENEL
MAGAZİN
KÜLTÜR SANAT
ADLİYE
RÖPORTAJ
 DİĞER
 
Ana Sayfa Foto Galeri Video Galeri
ANA SAYFA  / Siyaset

CHP’DEN 6 MİLYON EMEKLİ İÇİN “İNTİBAK ÖNERGESİ”


CHP’DEN 6 MİLYON EMEKLİ İÇİN “İNTİBAK ÖNERGESİ”

CHP’DEN 6 MİLYON EMEKLİ İÇİN “İNTİBAK ÖNERGESİ”

Arkadaşına Gönder Yazı boyutunu büyütmek için       
 02 Aralik 2018 22 : 30 

Ankara: CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, Emeklilerin İntibak Hakkı için Meclis Araştırma Komisyonu Kurulmasını İstedi.

2000 yılından önce emekli olanlarla, 2000 ile 2008 arası ve 2008’den sonra emekli olan vatandaşlarımızın aldıkları emekli maaşları farklıdır diyen Tığlı, “Açlık sınırının 1943, yoksulluk sınırının 6328 lira olduğu günümüzde emekli maaşları acil olarak günümüz koşullarına göre düzenlemelidir. “1978, 1982, 1987, 1999 ve 2008 yıllarında yapılan düzenlemeler emekli aylığı hesaplama sistemini her seferinde daha karmaşık bir hale getirmiştir” dedi. CHP’li Tığlı, “1978 yılından 2000 yılına kadar emekli aylıkları, SSK, BAĞ-KUR ve memurlar için memur maaş katsayısı ile belirlenirken, 2000 yılından sonra “aynı hizmet yılı ve prim gününe sahip olsalar bile” emekli olduklarında farklı emekli aylığı aldıkları bilinmektedir. 2000 yılından önce 9.000 gün prim ödeyenlere aylık maaş bağlanma oranı yüzde 75’tir. 2000 yılından 1 Ekim 2008 tarihine kadar geçen sürede bu oran yüzde 65’e, 1 Ekim 2008 tarihinden sonra da yüzde 50’ye düşürülmüştür. Bu düzenlemelerle Gösterge ve Katsayı Sistemine son verilmiş, Gelişme Hızı ve TÜFE rakamlarını esas alan anlamsız bir Güncelleme Sistemine geçilmiştir. Dolayısıyla 2000 öncesi emekli olanlarla, 2000 sonrası emekli olan SSK’lı ve BAĞ-KUR’lular arasında makas iyice açılmış ve hükümet 2000 yılından önce emekli olanlar için yasal bir düzenleme yapma gereği duymuştur. 1 Ekim 2008 tarihinden sonra yapılan düzenlemelerde ise aynı gün prim ödemiş olsalar bile farklı yıllarda emekli oldukları için farklı tutarlarda emekli aylığı bağlanmıştır. Görüldüğü gibi orta da eşit olmayan, plansız ve programsız düzenlemeler vardır.” dedi. ADİL VE EŞİT OLMAYAN BU DURUM DÜZELTİLMELİDİR Emekli maaşları arasında yaşanan bu çarpıklığın giderilmesi, çalıştıkça düşen emekli maaşları sorununun giderilmesi ve kapsamlı bir düzenleme yapılması gerektiği, Türkiye Emekliler Derneği ve Sosyal Güvenlik Uzmanları tarafından da defalarca dile getirildiğini söyleyen Tığlı, “Sosyal Güvenlik Hakkı, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 60’ncı maddesi ile güvence altına alınmıştır. Dolayısıyla, 2000 yılından sonra emekli olan yaklaşık 6 milyon emeklinin yaşadığı mağduriyetin giderilmesi için yeni bir intibak düzenlemesi şart olmuştur. Çalışma hayatı boyunca yeterli birikim yapamayan vatandaşlarımız, emekli olduklarında aldıkları maaşlar ile geçinme şansı yoktur.” dedi. CHP’li Necati Tığlı, “Yapılacak bir düzenleme ile Dini Bayramlarda emekliye verilen ikramiyelerin yarısından bile az olan bir bedelin, emeklilerimize verilmesi bütçeye yük getirmeyecektir. Aksine piyasaya ve ekonomiye can verecektir. Atalarına, büyüklerine saygı göstermekten, sahip çıkmaktan bahseden “iktidar” bunu görmezden gelmemeli ve “Temeyül” anlayışlarını bir kenara bırakarak bir an önce yeni bir intibak düzenlemesi yapılması için Meclis Araştırma Komisyonu kurulsun diye verdiğim bu önergeyi görüşmeye almalıdır.” dedi.   K.Meydan   
 
Haber : K.Meydan
Bu Haber 443 defa okundu
 Paylaş
 
Anahtar Kelimeler :CHP, 6 MİLYON EMEKLİ, İNTİBAK ÖNERGESİ”,

YORUM EKLE
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

İlgili Haber
ÜNAL:“VESAYET ODAKLARINA DEVLETİ TESLİM ETMEDİK”
Bu Şehri Beraber Yönetiyoruz
DEMİRTAŞ: “AKP İŞÇİYİ DUYMAZDAN GELDİ!”
Yavuzyılmaz Zonguldak Havaalanının Sorunlarına Çözüm İstedi
Tığlı: “10 Bin Ton Fındık teminatı Ne OIdu?
Demiryollarındaki taşeron işçiler kadro bekliyor
Gürer: “Enerjide vurgun “
Yavuzyılmaz: “Madenlere Alıncak İşçinin Yaş Sınırı 30 Değil 35 Olmalı”
.
Köşe Yazarları
Foto Galeri
ESKİ EREĞLİ FOTOLARI
İzlenme : 20309
Akçakocadan estante
İzlenme : 15761
Akçakoca plaj 2
İzlenme : 14745
Kdz.ereğli
İzlenme : 13250
Çok Okunanlar
BUGÜN BU HAFTA BU AY

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip et
Copyright © kdzmeydangazetesi.com - sitemizde yayınlanan makale, yazı, döküman, dosyalar ve resimler izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.