19 Aralık 2018 Çarşamba
Ana Sayfa
İletişim
Bize Ulaşın
Künye
Mobil Bölüm
GÜNCEL
SİYASET
SPOR
EĞİTİM
SAĞLIK
EKONOMİ
GENEL
MAGAZİN
KÜLTÜR SANAT
ADLİYE
RÖPORTAJ
 DİĞER
 
Ana Sayfa Foto Galeri Video Galeri
ANA SAYFA  / Siyaset

Zonguldaklı Madencinin Sorununa Niğde Milletvekili Sahip Çıktı


Zonguldaklı Madencinin Sorununa Niğde Milletvekili Sahip Çıktı

Zonguldaklı Madencinin Sorununa Niğde Milletvekili Sahip Çıktı

Arkadaşına Gönder Yazı boyutunu büyütmek için       
 27 Kasim 2018 08 : 23 

Gürer: “Maden ocaklarındaki kazalar neden önlenemiyor?”

Ankara: CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e maden ocaklarındaki kazaların neden önlenemediğini sordu. 

Bakan Dönmez, risk gruplarına göre sahaların yılda 1 ila 4 kez denetlendiğini ve ölümlü kazaların geçen yıla göre azaldığını söyledi. Bakan Dönmez’in bu açıklamayı yaptığı gün, Zonguldak’ın Kilimli ilçesindeki kaçak maden ocağında meydana gelen patlamada 3 işçinin yaşamını yitirmesi ise acı bir tesadüf olarak kayıtlara geçti. 

 Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Ömer Fethi Gürer, maden ocaklarında meydana gelen kazalara dikkat çekti. Gürer, Bakan Fatih Dönmez’e “Madenlerde iş kazalarıyla oluşan iş cinayetlerine yönelik sorunlar devam ediyor? Bu bağlamda Bakanlığınızın önleyici önlemler konusunda yaptığı yeni çalışmalar bulunuyor mu?” şeklinde soru yöneltti. 

MADEN SAHALARI YILDA 4 KEZ DENETLENİYOR AMA…

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, CHP Milletvekili Gürer’in komisyon toplantısında yönelttiği sorusuna, yazılı yanıt verdi. Dönmez, “Ülkemizdeki tüm maden sahalarında risk analiz çalışması yapılmıştır. Maden sahaları 3 farklı risk grubunda değerlendirilerek risk 1 (az riskli) , Risk (riskli) ve Risk 3 (çok riskli) olarak sınıflandırılmıştır. Risk 1 grubundaki sahalar yılda en az 1 kez Risk 2 grubundaki sahalar yılda en az 2 kez Risk 3 grubundaki sahalar yılda en az 4 kez denetlenmektedir” açıklamasında bulundu. 

YERALTI DENETİM UZMANLARI

Maden ve Petrol işleri Genel müdürlüğü bünyesinde en az 5 yıl yeraltı maden işletmesi tecrübesi bulunan yeraltı denetim uzmanları ile birlikte yapılan denetimler sonucunda 2017 yılında 80 olan ölümlü maden kazası sayısının bu yıl 27’ye indiğini ifade eden Bakan Dönmez, “Amacımız ölümlü maden kazalarını sıfıra indirmektir” dedi. 

İŞ KAZASI ORANINDA YÜZDE 1.44 İYİLEŞME 

TTK bünyesinde 2017 yılına göre 2018 yılı ilk on ayında iş kazalarında yüzde 40 azalma azalma olduğunu belirten Bakan Dönmez, “TKİ bünyesinde geçtiğimiz yılla karşılaştırmalı olarak izlenen iş kazası istatistiklerine göre yüz bin işçide iş kazası oranında yüzde 1,44 iyileşme izlenmiştir” diye konuştu. 

KİLİMLİ’DE 3 MADEN İŞÇİSİ HAYATINI KAYBETTİ 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in, maden ocaklarındaki kazalarla ilgili iyimser açıklamalarda rağmen Zondulgak’ın Kilimli ilçesindeki kaçak maden ocağında meydana gelen patlamada üç maden işçisi hayatını kaybetmesi düşündürücü oldu.

GÜRER: “BU NASIL DENETİM?”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yaptığı açıklamada, Kilimli’deki kaçak maden ocağından meydana gelen patlamada hayatlarını kaybeden işçilere rahmet diledi. Gürer, maden ocaklarındaki iş cinayetlerinin sonlandırılması için daha ciddi tedbirlerin alınması gerektiğini  belirtti.Gürer, “Bakanlıktan yapılan açıklamada bazı maden sahalarının yılda 4 kez denetlendiği ifade ediliyor ama bir maden ocağı kaçak olduğu halde nasıl oluyor da faaliyetini sürdürüyor?” diye sordu. K.Meydan 
 
Haber : K.Meydan
Bu Haber 588 defa okundu
 Paylaş
 
Anahtar Kelimeler :Zonguldaklı Madenci, Sorunun, Niğde, Milletvekili Sahip Çıktı,

YORUM EKLE
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

İlgili Haber
ÜNAL:“VESAYET ODAKLARINA DEVLETİ TESLİM ETMEDİK”
Bu Şehri Beraber Yönetiyoruz
DEMİRTAŞ: “AKP İŞÇİYİ DUYMAZDAN GELDİ!”
Yavuzyılmaz Zonguldak Havaalanının Sorunlarına Çözüm İstedi
Tığlı: “10 Bin Ton Fındık teminatı Ne OIdu?
Demiryollarındaki taşeron işçiler kadro bekliyor
Gürer: “Enerjide vurgun “
Yavuzyılmaz: “Madenlere Alıncak İşçinin Yaş Sınırı 30 Değil 35 Olmalı”
.
Köşe Yazarları
Foto Galeri
ESKİ EREĞLİ FOTOLARI
İzlenme : 20307
Akçakocadan estante
İzlenme : 15759
Akçakoca plaj 2
İzlenme : 14743
Kdz.ereğli
İzlenme : 13249
Çok Okunanlar
BUGÜN BU HAFTA BU AY

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip et
Copyright © kdzmeydangazetesi.com - sitemizde yayınlanan makale, yazı, döküman, dosyalar ve resimler izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.