19 Aralık 2018 Çarşamba
Ana Sayfa
İletişim
Bize Ulaşın
Künye
Mobil Bölüm
GÜNCEL
SİYASET
SPOR
EĞİTİM
SAĞLIK
EKONOMİ
GENEL
MAGAZİN
KÜLTÜR SANAT
ADLİYE
RÖPORTAJ
 DİĞER
 
Ana Sayfa Foto Galeri Video Galeri
ANA SAYFA  / Ekonomi

Taşeron işçiler için Kanun Teklifi


Taşeron işçiler için Kanun Teklifi

Taşeron işçiler için Kanun Teklifi

Arkadaşına Gönder Yazı boyutunu büyütmek için       
 21 Kasim 2018 12 : 34 

 Ankara: CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, kamuda taşeron olarak çalışan tüm işçilerin kadroya alınması, kadro verilen tüm işçilere de yaptıkları işe uygun olarak ücret artışı sağlanması için Kanun Teklifi  verdi.

Ömer Fethi Gürer, TBMM Başkanlığına sunduğu Kanun Teklifi’nde, kamuda çalışan taşeron işçilerin tamamına kadro verilmesi beklenirken, 696 sayılı KHK ile yapılan düzenlemeyle binlerce işçinin hayal kırıklığı yaşadığını belirtti. Gürer, kadroya alınan işçilerin ise aynı kurumda aynı işi yapmalarına rağmen, önceden kadro verilenlere göre maaş ve sosyal haklar bakımından dezavantajlı olduğunu ifade etti. 

GÜRER’İN TEKLİFİ TBMM BAŞKANLIĞINDA 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, kamudaki tüm taşeron işçilerin kadroya alınarak, taşeron sistemi ile işçi çalıştırmanın sonlandırılması için TBMM Başkanlığına Kanun Teklifi verdi. 

KHK İLE MAĞDURİYET YARATILDI

Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde DeğişiklikYapılmasına Dair Kanun Teklifi’ni Meclis Başkanlığına sunan Gürer, 696 sayılı KHK'yı yasalaştıran 01.02.2018 tarihli ve 7079 sayılı kanunun kabul edilmesinin ardından hizmet alımlarının yüzde 70'inin personele dayalı olması şartıyla ilgili uygulama, birçok kurumda taşeron olarak çalışan işçiler için büyük mağduriyet yaratığını belirtti. 

KAMUDA BİNLERCE İŞÇİ TAŞERON KALDI

Emekli ve eski mahkûm olarak altyüklenicilerde çalışan taşeron işçilerin kadro başvurulan kabul edilmediğini, 26 Kamu İktisadi Teşekkülü (KİT) ve 26 özel bütçeli kuruluşun taşeron işçilerinin de kapsam dışı bırakıldığını anımsatan Gürer, aynı işyerinde aynı işi yapanlar arasında KHK ile sorun yaratılıp mağduriyet oluşturulduğunu vurguladı. 

BELEDİYE İŞÇİLERİ KADROYA ALINMADI 

Belediyelerde eşit işi yapanların da doğrudan kadroya alınması gerekirken belediye şirketlerine devredildiğini, Belediye şirketine alınmayan emekli ve mahkûmların ise işsiz kaldığını anlatan Güre,” Araç kiralama ile alınan hizmet alımında şoförler, kurulan şirketten dahi yararlanamamaktadır. Taşeron ortadan kalkacak diye yola çıkan ve 2015 seçimleri sürecinde üç ayda kadro diyenler iki yıl sonra KHK ile düzenleme yaparak bu uygulamada bile ayrıma gitmişlerdir. Aynı bakanlıkta aynı işi yapanlar arasında ayrım yaratılmıştır. Bu uygulamanın derhal düzeltilmesi ve taşeron olan tüm işçilerin yaptıkları işe uygun kadrolara derhal alınmaları sağlanmalıdır” ifadelerini kullandı. 

HAKSIZLIKLAR GİDERİLMELİ 

Gürer, Kanun Teklifi’nde şu ifadelere yer verdi:“Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve diğer bakanlıklarda da çok sayıda kadro beklerken hüsrana uğrayan emekçiler vardır. Personele dayalı hizmet alımı dışında kalan bu mağdurlarda kadroya alınmadır. Ayrıca kadro alanlar için de yaptıkları işe uygun ücret artışı sağlanmalıdır.

Vermiş olduğumuz kanun teklifi ile 696 sayılı KHK'yıyasalaştıran 7079 sayılı Kanunla oluşturulan haksızlık ve eşitsizliğin giderilmesi, ayırım yapılmadan tüm taşeron çalışanların kadroya alınması amaçlanmıştır.” Dedi.K.Meydan

 

 
Haber : K.Meydan
Bu Haber 902 defa okundu
 Paylaş
 
Anahtar Kelimeler :Taşeron işçiler, Kanun Teklifi,

YORUM EKLE
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

İlgili Haber
Filyos Serbest Bölgesi İçin Oda Başkanları El Ele
PROJEDEN ELEKTRİK DOĞUYOR
VERGİLİ’DEN AZERBAYCAN’A DÜNYA ÇAPINDA TESİS
Taşeron işçiler için Kanun Teklifi
Kadınlar, Doğal Temizlik ve Bakım Malzemelerini Kendileri yapıyor
Çiftçiyi Elektrik Çarptı!
KÜPELİ: “BÖLGESEL ODAKLI BÜYÜME HEDEFİ ÖNE ÇIKARTILMALI”
TÜRKİYE’NİN YÜZDE 33’ÜNDE KREDİ KARTI VAR
.
Köşe Yazarları
Foto Galeri
ESKİ EREĞLİ FOTOLARI
İzlenme : 20307
Akçakocadan estante
İzlenme : 15759
Akçakoca plaj 2
İzlenme : 14743
Kdz.ereğli
İzlenme : 13249
Çok Okunanlar
BUGÜN BU HAFTA BU AY

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip et
Copyright © kdzmeydangazetesi.com - sitemizde yayınlanan makale, yazı, döküman, dosyalar ve resimler izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.