19 Aralık 2018 Çarşamba
Ana Sayfa
İletişim
Bize Ulaşın
Künye
Mobil Bölüm
GÜNCEL
SİYASET
SPOR
EĞİTİM
SAĞLIK
EKONOMİ
GENEL
MAGAZİN
KÜLTÜR SANAT
ADLİYE
RÖPORTAJ
 DİĞER
 
Ana Sayfa Foto Galeri Video Galeri
ANA SAYFA  / Ekonomi

Çiftçiyi Elektrik Çarptı!


Çiftçiyi Elektrik Çarptı!

Çiftçiyi Elektrik Çarptı!

Arkadaşına Gönder Yazı boyutunu büyütmek için       
 17 Kasim 2018 09 : 53 

Ankara: Tarımsal sulama abonelerinin elektrik borçları trilyonları aştı, yapılandırmaya müracaat edenlerin sayısı beklenenin çok altında kaldı 

 Gürer: “Tarımsal sulama aboneleri için uygulanan yapılandırmanın kapsamı genişletilmeli”

 Gürer, çiftçinin elektrik borcunu TBMM gündemine getirdi

 Çiftçiyi elektrik çarptı!

 CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, tarımsal sulamadan kaynaklanan enerji borcu bulunan çiftçilerin yaşadığı mağduriyeti, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına yönelttiği soru önergesiyle TBMM gündemine getirdi. 

Gürer’in önergesini yanıtlayan Bakan Fatih Dönmez, 8 bin 939 üreticinin yapılandırma başvurusunda bulunduğunu, yapılandırmaya müracaat etmeyen üreticilerin faizsiz anapara borcunun ise 1 milyon 760 bin TL olduğunu açıkladı. 

GÜRER, TARIMSAL SULAMA ABONELERİNİN SORUNUNU TBMM’YE TAŞIDI 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, çiftçilerin en önemli girdilerinden biri olan tarımsal sulama kaynaklı elektrik borçlarını, soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı. 

Gürer, Tarımsal sulama abonelerinin, Elektrik Dağıtım/Perakende Satış Şirketlerinin özelleştirilmeden önceki TEDAŞ dönemine ait olan elektrik borçlarının 6824 Sayılı kanun ile yapılandırma kapsamına alındığını belirterek “ Tarımsal sulama aboneliği olan üreticiler elektrik borçlarının özelleştirme devir işlemleri sırasında TEDAŞ'a devredilmiş borçlardan olması halinde bölgelerindeki Elektrik Dağıtım/Perakende Satış Şirketlerine ya da TEDAŞ Bölge Müdürlüklerine 30.06.2017 tarihine kadar yazılı başvurmaları halinde gecikme zamları tamamen affedilerek, 5 yıla kadar vade farksız taksitlendirme işlemleri yapılacaktı” hatırlatmasında bulundu. 

CHP Milletvekili Gürer, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde, “Üreticilerden bu bağlamda kaç başvuru alındı? Başvurmayan üretici var mıdır? Varsa bu üreticiler ile ilgili bilgilendirme yapılmış mıdır? Affedilen gecikme zammı toplamda ne kadardır? Aftan yararlanılmayan gecikme zammı olarak duran miktar ne kadardır?” şeklinde sorular yöneltti. 

YAPILANDIRMAYA 8 BİN 939 ÇİFTÇİ MÜRACAAT ETTİ 

Bakan Fatih Dönmez, CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’inönergesine verdiği yanıtta, tarımsal sulama abonesi olan üreticilerden 8939 kişinin yapılandırma işlemi başvurusu yaptığını açıkladı. 

135 BİN TL TUTARINDA GECİKME ZAMMI AFFEDİLDİ

Yapılandırma işlemi için başvuru yapmayan tarımsal sulama abonelerine telefon ve posta yoluyla bilgilendirme yapıldığını belirten Bakan Dönmez, “Yapılandırma işlemi yapılan tarımsal sulama abonelerinin yaklaşık 135.859,063 TL tutarındaki gecikme zammına af uygulanmıştır” dedi. 

FAİZSİZ BORÇ 1 MİLYON 760 BİN TL 

Bakan Dönmez, “Yapılandırma talebinde bulunulmayan anapara borç tutarı ise 1.760.117,973 TL olup buna ilişkin gecikme zammı miktarları, işlem yapılan/yapılacak tarihe bağlı olarak değişiklik göstermektedir” açıklamasında bulundu. 

0GÜRER: “YAPILANDIRMANIN KAPSAMI GENİŞLETİLMELİ” 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise tarımsal sulamadan kaynaklanan enerji borçlarıyla ilgili yapılandırmaya başvuranların sayısının beklenenin çok alında kaldığını ifade ederek, “Yapılandırmanın şartlarının üreticilerin lehine genişletilmesi gerekiyor. Sayın Bakan’ın verdiği bilgiye göre Onbinlerceçiftçiden sadece 8 bin 900 çiftçi müracaat etmiş ve bunların trilyonları aşan borçlarının sadece 135 bin lirası af kapsamına alınmış. Büyük çoğunluk yapılandırmaya müracaat edememiş. O nedenle yapılandırma kapsamının değiştirilerek, onbinlerceçiftçinin yaşadığı mağduriyete çözüm bulunması gerekmektedir” diye konuştu. K.Meydan

 

 
Haber : K.Meydan
Bu Haber 990 defa okundu
 Paylaş
 
Anahtar Kelimeler :Çiftçiyi Elektrik Çarptı,

YORUM EKLE
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

İlgili Haber
Filyos Serbest Bölgesi İçin Oda Başkanları El Ele
PROJEDEN ELEKTRİK DOĞUYOR
VERGİLİ’DEN AZERBAYCAN’A DÜNYA ÇAPINDA TESİS
Taşeron işçiler için Kanun Teklifi
Kadınlar, Doğal Temizlik ve Bakım Malzemelerini Kendileri yapıyor
Çiftçiyi Elektrik Çarptı!
KÜPELİ: “BÖLGESEL ODAKLI BÜYÜME HEDEFİ ÖNE ÇIKARTILMALI”
TÜRKİYE’NİN YÜZDE 33’ÜNDE KREDİ KARTI VAR
.
Köşe Yazarları
Foto Galeri
ESKİ EREĞLİ FOTOLARI
İzlenme : 20309
Akçakocadan estante
İzlenme : 15761
Akçakoca plaj 2
İzlenme : 14745
Kdz.ereğli
İzlenme : 13250
Çok Okunanlar
BUGÜN BU HAFTA BU AY

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip et
Copyright © kdzmeydangazetesi.com - sitemizde yayınlanan makale, yazı, döküman, dosyalar ve resimler izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.