19 Ocak 2019 Cumartesi
Ana Sayfa
İletişim
Bize Ulaşın
Künye
Mobil Bölüm
GÜNCEL
SİYASET
SPOR
EĞİTİM
SAĞLIK
EKONOMİ
GENEL
MAGAZİN
KÜLTÜR SANAT
ADLİYE
RÖPORTAJ
 DİĞER
 
Ana Sayfa Foto Galeri Video Galeri
ANA SAYFA  / Siyaset

BAKAN SOYLU:"1 BUÇUK YILDA 393 KADIN CİNAYETİ İŞLENDİ"


BAKAN SOYLU:"1 BUÇUK YILDA 393 KADIN CİNAYETİ İŞLENDİ"

BAKAN SOYLU:"1 BUÇUK YILDA 393 KADIN CİNAYETİ İŞLENDİ"

Arkadaşına Gönder Yazı boyutunu büyütmek için       
 01 Kasim 2018 11 : 53 

Ankara: CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, aile içi şiddet ve kadın cinayetleri sorununu Meclis gündemine getirdi. Gürer’in soru önergesini yanıtlayan İçişleri Bakanı Soylu, geçen yıl ve bu yılın ilk 7 ayında şiddete maruz kalan 393 kadının hayatını kaybettiğini açıkladı. 

KADIN CİNAYETLERİ MECLİS GÜNDEMİNDE 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, son yıllarda artış gösteren kadın cinayetleri ve aile içi şiddet olaylarını, İçişleri Bakanlığına yönelttiği soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı. 

ŞİDDETE MARUZ KALAN KADINLARIN TAKİBİ YAPILIYOR MU?

Ömer Fethi Gürer önergesinde, “Polis kayıtlarına geçen, aile içi şiddete maruz kalan kadın sayısı kaçtır?Daha sonra bunların takibi yönünde bir çalışma yapılmış mıdır? Bu kapsamda tarafınıza ulaşan ve kayıt altına alınan kişi sayısı kaçtır? Bugüne kadar, (yıllar itibarıyla) aile içi şiddete uğrayan ve hayatını kaybeden kadın sayısı kaçtır? İllere göre dağımı nedir?” şeklindeki soruların İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yanıtlanmasını istedi. 

7 AYDA 96 BİN KADIN ŞİDDETE MARUZ KALDI

Bakan Soylu, CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in önergesine verdiği yanıtta, 2017 yılında 133 bin 809 kadının şiddete maruz kaldığını bildirdi. Bakan Soylu, bu yılın ilk 7 ayında şiddete maruz kalan kadın sayısının ise 96 bin 417 olduğunu açıkladı. 

1 BUÇUK YILDA 393 KADIN CİNAYETİ İŞLENDİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 2017 yılı ve 2018 yılının ilk 7 ayında şiddete maruz kalan kadınlardan 393’ünün hayatını kaybettiğini ifade ederek, “Şiddete maruz kalan kişiler, kadına karşı şiddetin önlenmesi amacı ile kurulan Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri (ŞÖNİM)’ne başvurabilmektedir” dedi. 

"Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanuna İlişkin Uygulama Yönetmeliği" kapsamında gerekli tedbirler alındığını beliren Bakan Soylu,  "Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Ulusal Eylem Planı" doğrultusunda çalışmaların devam ettiğini vurguladı. 

HER 3 GÜNDE 2 KADIN CİNAYETE KURBAN GİDİYOR 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, aile içi şiddet olayları ve kadın cinayetlerinde son yıllarda dikkat çeken bir artış olduğunu işaret etti. Bakan Soylu’nun verdiği bilgiye göre geçen yıl ve bu yılın ilk 7 ayında 230 binden fazla kadının şiddete maruz kaldığını ifade eden Gürer, “Verilen rakamlara göre ülkemizde her gün yaklaşık 400 kadın şiddete maruz kalıyor. Bu sadece kayıtlara geçen rakam; şiddete maruz kaldığını saklayan kadınlarla birlikte rakamın çok daha vahim boyutlarda olduğu acı bir gerçektir. Diğer taraftan bu yılın ilk 7 ayında ve geçen yıl toplam 393 kadın cinayeti işlenmiş.  Bu da gösteriyor ki ülkemizde,  her 3 günde 2 kadın cinayeti işleniyor” diye konuştu. 

TEDBİRLER YETERLİ DEĞİL

Kadına karşı işlenen şiddetin sonuçlarının terörden daha vahim sonuçlar doğurmaya başladığını belirten CHP Milletvekili Gürer, “Bu konuda alınan tedbirlerin yetersiz olduğu gözleniyor. Şiddete maruz kalan kadınların sayısındaki artış göz önünde bulundurularak, daha ciddi tedbirlerin alınması gerekiyor. Ekonomik sorunlarda, işsizlikte aile içi şiddeti tetikliyor.Sorunların varlığı görüldüğüne göre çözümde üretilmelidir.Kadına şiddet kabul edilemez.Cinayete dönüşmesi ise vahim bir durumdur.Nedenleri birden çok olsa da başta eğitim olmak üzere toplum bilinci yükseltilmeli, sorunun ardındangitme yerine önüne geçilmelidir” şeklinde konuştu. K.Meydan

 
Haber : K.Meydan
Bu Haber 417 defa okundu
 Paylaş
 
Anahtar Kelimeler :7 AYDA, 96 BİN KADIN, ŞİDDETE MARUZ KALDI, BAKAN SOYLU, KADIN CİNAYETİ,

YORUM EKLE
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

İlgili Haber
Beklenen Oldu, İstifa Geldi
AK PARTİ ADAYI ŞAHİN’E KARŞI CHP ADAY ÇIKARAMIYOR
İYİ PARTİ’ DE SON DAKİKA “EMRULLAH ERDOĞAN ..
Gürer: “EYT’liler kim olduklarını, 31 Mart’ta gösterecek”
AK Parti ‘nin Ereğli Adayı UYSAL MI?
BAĞ-KUR priminin artması düşündürüyor
Demirtaş: “Zonguldak’ın Sorunlarını Çözeceğiz”
UÇAR ’DAN, BAŞKAN UYSAL’A DESTEK
.
Köşe Yazarları
Foto Galeri
ESKİ EREĞLİ FOTOLARI
İzlenme : 20975
Akçakocadan estante
İzlenme : 16389
Akçakoca plaj 2
İzlenme : 15383
Kdz.ereğli
İzlenme : 13884
Çok Okunanlar
BUGÜN BU HAFTA BU AY

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip et
Copyright © kdzmeydangazetesi.com - sitemizde yayınlanan makale, yazı, döküman, dosyalar ve resimler izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.