19 Ocak 2019 Cumartesi
Ana Sayfa
İletişim
Bize Ulaşın
Künye
Mobil Bölüm
GÜNCEL
SİYASET
SPOR
EĞİTİM
SAĞLIK
EKONOMİ
GENEL
MAGAZİN
KÜLTÜR SANAT
ADLİYE
RÖPORTAJ
 DİĞER
 
Ana Sayfa Foto Galeri Video Galeri
ANA SAYFA  / Sağlık

MEME KANSERİYLE 5 YIL ÖNCE, 10 YIL SONRA…


MEME KANSERİYLE 5 YIL ÖNCE, 10 YIL SONRA…

MEME KANSERİYLE 5 YIL ÖNCE, 10 YIL SONRA…

Arkadaşına Gönder Yazı boyutunu büyütmek için       
 30 Ekim 2018 09 : 52 

İstanbul: Meme kanseriyle mücadele eden güçlü kadınlar Acıbadem Altunizade Hastanesi’nde gerçekleştirilen “Meme Kanseriyle 5 Yıl Önce 10 Yıl Sonra” söyleşisinde kendi başarı öykülerini paylaştı. Acıbadem Altunizade Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Gül Başaran ve Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Çağatay Karşıdağ eşliğinde gerçekleştirilen söyleşide katılımcılar içtenlikle duygularını dile getirdi.

“5 yıl önce 10 yıl sonra, yaşlansak da genç kalsak da… 5 yıl önce 10 yıl sonra yine gelsek bu dünyaya” sözleriyle bir döneme damga vurmuştu 5 Yıl Önce 10 Yıl Sonra Grubu. Bu kez meme kanseri söyleşisine ilham kaynağı oldu. 24 Ekim 2018, Çarşamba günü Acıbadem Altunizade Hastanesi’nde gerçekleştirilen “Meme Kanseriyle 5 Yıl Önce 10 Yıl Sonra” söyleşisinin açılışına video yoluyla katılan grubun solisti Nilgün Onatkut, “Değerli hekimlerimiz ve güçlü kadınlarımız oldukça biz her türlü güçlüğe meydan okuruz” mesajını iletti.

Mücadelede püf noktalarını anlattılar

Acıbadem Altunizade Hastanesi Tıbbı Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Gül Başaran da meme kanserli kadınların mücadelesinde çevresel ve ailenin desteğinin çok önemli olduğunu belirtirken, meme kanserine karşı erken teşhisin çok önemli bir avantaj olduğunu belirtti.

Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Çağatay Karşıdağ, herkesin kanserle farklı bir baş etme mekanizması olduğunu belirterek “Sadece hastalıkla değil, önce kendimizle barışmalıyız. Biz meme kanserli hastalara bir anlamda danışmanlık, rehberlik yapıyoruz sadece. İç yolculuğunuzda ne kaybettiğinizi bulmaya çalışıyoruz. İçe kapanmamak kanserle mücadelenin püf noktası. En doğrusu, kaynak olarak bir uzmandan destek almanız” mesajını verdi.

Gülay Özcan: “Hayatımı sadeleştirdim”

48 yıldır gıda sektöründe yönetici olarak çalışan 72 yaşındaki Gülay Özcan, son derece aktif ve dinamik bir kişiliğe sahip. Meme kanseri olduğunu öğrendiğinde “benim başka işlerim var şimdi bununla meşgul olamayacağım” diyen ve işine çok daha fazla sarılan Gülay Özcan 2013 yılında meme ameliyatı olduktan sonra Prof. Dr. Gül Başaran ile tanıştı ve kendini doktoruna emanet etti. Bu süreçte hayatını basitleştirdiğini anlatan Özcan “Kocaman havuzlu bir yazlığımız vardı. İçinde 2 kişi oturuyoruz birbirimize bakıyoruz. Sattım ve denizin dibinde ev aldım. Hayatımı sadeleştirdim. Çalışmaktan çok hoşlanıyorum ama eğlenmeyi de ihmal etmiyorum” diye konuştu.

Ülkü Canan Doğan: “7 aylık oğlumu emzirirken öğrendim!”

Meme kanseri ameliyatının sonrasında Prof. Dr. Gül Başaran ile 2011 yılında tanışan Ülkü Canan Doğan’ın karaciğerine metastazı vardı. Karamsar bir yapıya sahip olduğunu, meme kanseri olduğunu 34 yaşındayken 7 aylık oğlunu emzirirken eline kitle gelmesi sonucu öğrendiğini belirten Doğan “Bir sene boyunca neden ben diye sordum, cevabını bulamadım. Karamsar yapım mı, mükemmeliyetçi oluşum mu, hatta hamilelikte içtiğim sütler ve bitki çayları mı beni meme kanseri yapmıştı? Bebeğimin anne dediği günü duyacak mıyım diye çok üzülüyordum. Ama ben 34 yaşından 41 yaşıma geldiğinde evrim geçirmiş durumdayım. Hep önceliklerim başkalarındaydı, önceliklerimi değiştirdim hayallerimi ertelememeyi öğrendim” dedi.

Meme kanseri sonrası yoga hocası oldu

Elektrik Mühendisi Ayşen Yıldırım 30 yaşındayken meme kanseri olduğunu öğrendi ve sonrasında hayatı çok değişti. Ameliyat olduktan sonra 2011’de Prof. Dr. Gül Başaran ile tanıştı. Yapılan genomik testin sonucuna göre kemoterapiye gerek olmadığı anlaşılınca hormon tedavisi uygulandı. Bu süreçte yoga ve pilatese başlayan, Hindistan’a giden ve yoga eğitimcisi olarak geri dönen Ayşen Yıldırım “Tanı konduğunda ilk düşüncem daha ölmek istemiyorum” olmuştu. Kendimi bırakmadım” diye konuştu. K.Meydan

 
Haber : K.Meydan
Bu Haber 2426 defa okundu
 Paylaş
 
Anahtar Kelimeler :MEME KANSERİ, 5 YIL ÖNCE, 10 YIL SONR,

YORUM EKLE
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

İlgili Haber
Cinsel sağlığınızı hafife almayın
Spor Yapmak Damar Hastalıklarına Sağlığına İyi Geliyor
Atama Bekleyen Sağlıkçılar İçin Bir Ümit Yok
Hikayeleri Aynı, 3 Evlat, 3 Anne, 3 Nakil!
10 liralık reçetesiz ilaca 2 bin lira ceza geliyor
Bolu İlaçlanıyor
Zonguldak BEÜ Sağlıkta Kalite Çıtasını Yükseltiyor
MEME KANSERİYLE 5 YIL ÖNCE, 10 YIL SONRA…
.
Köşe Yazarları
Foto Galeri
ESKİ EREĞLİ FOTOLARI
İzlenme : 20972
Akçakocadan estante
İzlenme : 16387
Akçakoca plaj 2
İzlenme : 15382
Kdz.ereğli
İzlenme : 13882
Çok Okunanlar
BUGÜN BU HAFTA BU AY

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip et
Copyright © kdzmeydangazetesi.com - sitemizde yayınlanan makale, yazı, döküman, dosyalar ve resimler izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.