19 Ocak 2019 Cumartesi
Ana Sayfa
İletişim
Bize Ulaşın
Künye
Mobil Bölüm
GÜNCEL
SİYASET
SPOR
EĞİTİM
SAĞLIK
EKONOMİ
GENEL
MAGAZİN
KÜLTÜR SANAT
ADLİYE
RÖPORTAJ
 DİĞER
 
Ana Sayfa Foto Galeri Video Galeri
ANA SAYFA  / Ekonomi

Gürer: “2 yılda 1 milyon 790 bin büyükbaş hayvan ithal edildi”


Gürer: “2 yılda 1 milyon 790 bin büyükbaş hayvan ithal edildi”

Gürer: “2 yılda 1 milyon 790 bin büyükbaş hayvan ithal edildi”

Arkadaşına Gönder Yazı boyutunu büyütmek için       
 27 Ekim 2018 11 : 37 

Ankara: CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir  Pakdemirli, ülkemizin son 2 yılda 1 milyon 790 bin 223 büyükbaş hayvan ithal ettiğini açıkladı. Bakan Pakdemirli, ithal edilen hayvanlardan uygun şartları taşımayan 676 baş hayvanla ilgili gerekli işlemin yapıldığını bildirdi. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, son yıllarda ciddi oranda artış gösteren hayvan ithalatını, Tarım ve Orman Bakanlığına yönelttiği iki ayrı soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı. 

Gürer, önergelerinde “Resmi gazetede yayınlanan kararlara istinaden 2017 yılında toplam kaç baş canlı sığır ithalatı gerçekleşmiştir? Kaç firma tarafından hangi ülkelerden sığır getirilmiştir? Toplam yurt dışına ödenen tutar ne kadardır?

2018 yılında Resmi gazetede yayınlanan kararlara istinaden toplam kaç baş canlı sığır ithalatı gerçekleşmiştir? Kaç firma tarafından hangi ülkelerden sığır getirilmiştir? Toplam yurt dışına ödenen tutar ne kadardır? 2017 ve 2018 yılında ithal getirilen kaç baş sığır farklı nedenlerle ölmüştür? Ülkemize gelişlerinden sonra herhangi bir hastalık belirlenen sığır sayısı nedir?” şeklinde sorular yöneltti. 

Gürer’in yazılı soru önergelerini yanıtlayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Hayvan ithalatına ilişkin işlemlerin, ilgili mevzuat çerçevesinde verilen yetki ve kontenjan dâhilinde Et ve Süt Kurumu (ESK) tarafından yapıldığını belirterek, “ithalatlar 2017 yılında 25, 2018 yılında ise 16 firma tarafından gerçekleştirilmiştir” dedi. 

 Bakan Pakdemirli, “2017-2018 yıllarında toplam 1.790.223 büyükbaş hayvan ithal edilmiştir. Söz konusu hayvanlar ülkeye girişte veteriner kontrolüne tabi tutularak karantinaya alınmış olup, karantina süresince uygun şartları taşımayan 676 baş hayvan ile ilgili mevzuat gereği işlem yapılmıştır” açıklamasında bulundu. 

BESİCİLİK GERİLİYOR

İktidarın yanlış tarım ve hayvancılık politikaları nedeniyle ülkemizde hem çiftçiliğin hem de hayvancılığın bitme noktasına geldiğini belirten Ömer Fethi Gürer, “Et ihtiyacını karşılamak için ithalata yönelik politika uygulamak, sorunu çözemez. Sorun, yerli besicinin desteklenmesi, girdi maliyetlerinin düşürülmesiyle aşılabilir.Yem fiyatları süt fiyatını geçti. Besiciler ithal et baskısı ile girdi fiyatları altında  gelir sağlar duruma düşürüldü.Meralar tüketiliyor.Hayvanlar 12 ay kapalı ahırda sürekli yem ile beslenir duruma geldi.İthal hayvan ve et besiciliği bitiriyor. Buzağı ölümleri ile ilgili yapılan çalışmalarda kısmen iyileştirme sağlandı ancak buzağı ölümleri sorun olmaktan çıkarılamadı. AKP tarım ve hayvancılık konusunda  yanlış politikalardan vazgeçip yerli besici, çiftçi için planlı bir anlayış ile soruna yaklaşmalıdır.Et ve süt kurumu ithalat bürosu gibi kullanılıyor, bunun yerine TIGEM ile birlikte güçlendirilip besicilerin desteklendiği, çiftçilerin desteklendiği konuma yeniden taşınmalıdır” açıklamasında bulundu. K.Meydan

 
Haber : K.Meydan
Bu Haber 1280 defa okundu
 Paylaş
 
Anahtar Kelimeler :Gürer, 2 yılda, 1 milyon 790 bin büyükbaş hayvan, ithal edildi,

YORUM EKLE
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

İlgili Haber
ERDEMİR ÖDÜLE DOYMUYOR
KELEŞ’TEN ANKARA ÇIKARTMASI
TÜRKİYE’DEKİ ARAÇ SAYISI 23 MİLYONA YAKLAŞTI
Bakan Murat Kurum, Kardemir’de İncelemelerde Bulundu
MADEN İŞÇİSİNE ASGARİ ÜCRETİN İKİ KATI VERİLECEK
TSO BAŞKANI KELEŞ , TAŞKENT’TE
Elektrik enerjisi tarifeleri 5 yılda 7 kez değişti
Filyos Serbest Bölgesi İçin Oda Başkanları El Ele
.
Köşe Yazarları
Foto Galeri
ESKİ EREĞLİ FOTOLARI
İzlenme : 20975
Akçakocadan estante
İzlenme : 16389
Akçakoca plaj 2
İzlenme : 15383
Kdz.ereğli
İzlenme : 13884
Çok Okunanlar
BUGÜN BU HAFTA BU AY

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip et
Copyright © kdzmeydangazetesi.com - sitemizde yayınlanan makale, yazı, döküman, dosyalar ve resimler izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.