16 Aralık 2018 Pazar
Ana Sayfa
İletişim
Bize Ulaşın
Künye
Mobil Bölüm
GÜNCEL
SİYASET
SPOR
EĞİTİM
SAĞLIK
EKONOMİ
GENEL
MAGAZİN
KÜLTÜR SANAT
ADLİYE
RÖPORTAJ
 DİĞER
 
Ana Sayfa Foto Galeri Video Galeri
ANA SAYFA  / Sağlık

CHP Milletvekili Gürer : “Kanser vakalarının artış nedeni asbestli su boruları mı?


CHP Milletvekili Gürer : “Kanser vakalarının artış nedeni asbestli su boruları mı?

CHP Milletvekili Gürer : “Kanser vakalarının artış nedeni asbestli su boruları mı?

Arkadaşına Gönder Yazı boyutunu büyütmek için       
 11 Agustos 2018 11 : 04 

Niğde: CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bazı yerleşim bölgelerinde asbestli borulardan su dağıtımı yapılmasının, artan kanser vakalarının nedenlerinden biri olabileceğini söyledi.Ömer Fethi  Gürer, dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin geçen yıl söz vermesine rağmen, Bor’un Kızılca köyünün tamamında, Kemerhisar beldesinin ise bir bölümünde asbestli su borularının halen değiştirilmediğini belirtti. 

ÖZHASEKİ SÖZ VERMİŞTİ…

Geçtiğimiz yıl Eylül ayında TBMM Genel Kurulu’nda bazı yerleşim birimlerinde halen asbestli borulardan su dağıtımıyapıldığına ilişkin eleştirilerine, dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin yanıt verdiğini anımsatan Gürer, “Sayın Bakan TBMM Genel Kurulu’nda asbestli su borularının kullanımını kabul etmenin mümkün olmadığını, değiştirmek isteyen il, ilçe ve tüm belediyelere yardım etmeye hazır olduğunu ifade etmiş ve (Bütün belediye başkanı arkadaşlarımızın aynı duyarlılıkla başka türlü işlerini bırakarak, hakikaten asbestli borusu varsa insan olarak, sorumluluk taşıyan bir adam olarak önce koşup buraya gelmesi lazım. Hala bir belediye başkanının asbestli borusu varsa ve insanlara su veriyorsa o belediye başkanını Allah ıslah etsin. Kimin sıkıntısı varsa gelsinler ben yardımcı olacağım) açıklamasında bulunmuştu. Ancak aradan bir yıl geçmesine rağmen, özellikle Kemerhisar ve Kızılca’da halen asbestli su borularının kullanılıyor olmasına rağmen bir değişiklik yapılmamış olması düşündürücü olduğu kadar endişe vericidir” diye konuştu. 

İLLER BANKASI’NIN YANITI 

Asbestli su borularıyla ilgili olarak KİT Komisyonunda İller Bankası Genel Müdürlüğü’ne de sorular yönelttiğini söyleyen Ömer Fethi Gürer, İller Bankası’ndan verilen yanıtta. 1975 ve 2000 yılları arasında 1053 adet yerel yönetimin bankadan içme suyu şebekeleri yapımında asbestli çimento boru kullandığı açıklandı. Söz konusu tesislerdeki AÇB borular gerek Bakanlık gerekse belediyelerin kendi imkânları ile değiştirilmekte olduğu ifade edilmişti. Hem dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanının açıklamaları hem de İller Bankası Genel Müdürlüğü’nce sorularımıza verilen yanıt dikkate alındığında, halen bazı yerleşim bölgelerinde asbestli su borularının kullanılıyor olması endişe vericidir” şeklinde konuştu. 

ÜRETİM VE KULLANIMI YASAK AMA…

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Kansere neden olan asbestin, üretimi, kullanımı ve piyasaya arzı ile asbest içeren eşyaların piyasaya arzını yasaklayan yönetmeliğin 2010 yılında uygulamaya konulduğunu, AB ile uyumlu  yönetmelikte, asbestin, herhangi bir ürünün üretiminde kullanılması ve asbest içeren tüm ürünlerin piyasaya arzının da yasaklandığını hatırlatarak, Ülkemizde başta içme suyu boruları olmak üzere kullanıldığı alanlarda asbestli ürünlerin durumu bu alanda çalışmaların irdelenmesi incelenmesi araştırılması   amacıyla Meclis Araştırması açılması istendiğini de sözlerine ekledi. K.Meydan

 

 
Haber : K.Meydan
Bu Haber 3816 defa okundu
 Paylaş
 
Anahtar Kelimeler :CHP Milletvekili Gürer, Kanser vakaları, asbestli su boruları,

YORUM EKLE
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

İlgili Haber
Spor Yapmak Damar Hastalıklarına Sağlığına İyi Geliyor
Atama Bekleyen Sağlıkçılar İçin Bir Ümit Yok
Hikayeleri Aynı, 3 Evlat, 3 Anne, 3 Nakil!
10 liralık reçetesiz ilaca 2 bin lira ceza geliyor
Bolu İlaçlanıyor
Zonguldak BEÜ Sağlıkta Kalite Çıtasını Yükseltiyor
MEME KANSERİYLE 5 YIL ÖNCE, 10 YIL SONRA…
Prof. Dr. Güldeniz Karadeniz “Meme Kanserinden Korkmuyorum” Başlıklı Seminer
.
Köşe Yazarları
Foto Galeri
ESKİ EREĞLİ FOTOLARI
İzlenme : 20249
Akçakocadan estante
İzlenme : 15705
Akçakoca plaj 2
İzlenme : 14688
Kdz.ereğli
İzlenme : 13194
Çok Okunanlar
BUGÜN BU HAFTA BU AY

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip et
Copyright © kdzmeydangazetesi.com - sitemizde yayınlanan makale, yazı, döküman, dosyalar ve resimler izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.