19 Ocak 2019 Cumartesi
Ana Sayfa
İletişim
Bize Ulaşın
Künye
Mobil Bölüm
GÜNCEL
SİYASET
SPOR
EĞİTİM
SAĞLIK
EKONOMİ
GENEL
MAGAZİN
KÜLTÜR SANAT
ADLİYE
RÖPORTAJ
 DİĞER
 
Ana Sayfa Foto Galeri Video Galeri
ANA SAYFA  / Siyaset

GÜRER, “AKP,KAŞIKLA VERİP KEPÇEYLE ALIYOR”


GÜRER, “AKP,KAŞIKLA VERİP KEPÇEYLE ALIYOR”

GÜRER, “AKP,KAŞIKLA VERİP KEPÇEYLE ALIYOR”

Arkadaşına Gönder Yazı boyutunu büyütmek için       
 15 Mayis 2018 20 : 35 

Ankara: CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, AKP hükümetleri döneminde emeklilerin yoksulluk ve açlığa mahkum edildiğini belirterek, “12 milyon emeklinin sorunlarına CHP iktidarında kalıcı çözüm bulunacaktır” dedi. 

EMEKLİYE 1000 LİRA DEĞİL, BİRER MAAŞ İKRAMİYE VERİLMELİ 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, AKP tarafından Bayramı öncesinde, emeklilere 1000 liralık bayram ikramiyesiyle ilgili değerlendirme yaptı. 16 yıldır emekli sorunlara kulak tıkayan AKP Hükümetinin, seçim öncesinde, cüzi bir ikramiye ile emeklileri hatırlamaya çalıştığını söyleyen Ömer Fethi Gürer, “CHP olarak, emeklilere iki bayramda da birer maaş tutarında ikramiye verilmesi konusunda kanun teklifi verdik, konuyu defalarca kez gündeme getirdik. Tekliflerimizi duymazdan gelen, bunun mümkün olmadığını söyleyen şimdi seçim geliyor diye cüzi bir miktar da olsa ikramiye verilmesi teklif getirdi biz bu kanuna da destek verdik ama yetmez Bayramlarda emeklilere 1000’er lira değil, birer maaş tutarında ikramiye verilmelidir” şeklinde konuştu. 

AKP,KAŞIKLA VERİP KEPÇEYLE ALIYOR

Emeklilere verilecek 1000 liranın  yılbaşından bu yana, temel gıda ve diğer tüketim araçlarına her gün gelen zamlarla şimdiden eridiğini anlatan Ömer Fethi Gürer, “AKP iktidardan gidiyor gitmese idi seçim sonrasında yeni zamlarla  verdiğini de geri alacaktı. AKP huyudur kaşıkla verip kepçeyle alıyor. Ama bu kez  iktidardan gidecek emekli sorunları köklü çözüm gelecek ”diye konuştu. 

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLARIN MAĞDURİYETİ GİDERİLMELİDİR 

16 yıllık AKP hükümetleri döneminde, emeklilerin açlık ve yoksulluğa mahkum edildiğini kaydeden CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, emeklilikte yaşa takılanların yaşadığı mağduriyetlerin artık sonlandırılması gerektiğini vurguladı.  Emekliliği hak etmelerine rağmen, yaş sorunu nedeniyle emekli olamayanlar için bir düzenleme yapılarak, mağduriyetlerin giderilebileceğini vurgulaya Ömer Fethi Gürer, bu konuyla ilgili olarak da defalarca kez yazılı ve sözlü soru önergeleri, kanun teklifleri verdiklerini ancak emeklilerin mağduriyetinin devam ettiğini hatırlattı. 

EMEKLİLERDEN MUAYENE ÜCRETİ ALINMAMALI 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, konuyla ilgili açıklamasında emeklilerin yaşadığı diğer sorunlara da değindi. Kamu ve özel ayrımı olmaksızın emeklilerin "muayene ücreti", "ilaç katkı payı" ve "ilave ücret" adları altında sağlık hizmetlerinden kesinti yapılmaması, ücret ve katkı payı alınmaması gerektiğini anlatan Ömer Fethi Gürer, bu konuyla ilgili Kanun Teklifi verdiğini anımsattı. 

İNTİBAK YASASI MAĞDURLARININ SESİNE KULAK VERİLMELİ 

Emekliler için 2000 yılında çıkarılan “İntibak Yasası” nedeniyle, bu tarihten sonra emekli olanların ciddi oranda hak mağduriyeti yaşadığına dikkat çeken CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “2000 yılından önce ve 2000 yılından sonra emekli olanlar arasında, aynı işi yapıp, aynı sigorta primine sahip olanların maaş ve hakları arasında büyük uçurum var. Bu adaletsizlik, mutlaka giderilmelidir” diye konuştu. 

TAŞERONDA ÇALIŞAN EMEKLİLERİN MAĞDURİYETİ 

AKP Hükümeti tarafından Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile çıkarılan ‘Taşerona kadro’ uygulamasının da taşeron işçileri sorularını çözmediği gibi özellikle çalışan emekliler için büyük mağduriyet yarattığını vurgulayan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Çalışmak zorunda olan emekliler KHK ile düzenlenen taşerona kadro uygulaması ile işsiz bırakıldı. Aldıkları gelir ve ücretleriyle geçimini sağlayamayan, yokluk ve yoksulluk altında yaşam mücadelesi verenler zorunlu olarak taşeronda çalışırken kanun hükmünde kararnameyle yapılan düzenleme sonucu ne yazık ki işlerini yitirmiştir. İşsizlik yaratılmıştır. Taşeron olarak çalışırken işsiz kalan emeklilerin işsiz kalmaması için düzenleme yapılması gerekmektedir” dedi. 

SORUNLAR, CHP İKTİDARIYLA SON BULACAK

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, emeklilere ve yaşlılara verilen değerin, aynı zamanda toplumun gelişmişliğinin bir göstergesi olduğunu da belirterek, şunları söyledi:“Emekliler yoksulluk hatta açlık sınırının altında yaşamak zorunda bırakıldı. Emekliler ülkemizde her türlü iyi yaşamı da iyi ücreti de hak etmektedir çünkü insanların yaşamları boyunca verdikleri uğraş, mücadele ve emeğin karşılığında emekli olduklarında iyi yaşamalarının yolunu açmak devletin -Anayasa'da da yer aldığı biçimde- bir görevidir. AKP emeklileri açlığa yoksulluğa mahkûm etti. Bu süreç CHP iktidarı ile sona erecektir.”dedi.

 

 

 
Haber : K.Meydan
Bu Haber 849 defa okundu
 Paylaş
 
Anahtar Kelimeler :GÜRER, AKP, KAŞIKLA VERİP, KEPÇEYLE ALIYOR,

YORUM EKLE
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

İlgili Haber
Beklenen Oldu, İstifa Geldi
AK PARTİ ADAYI ŞAHİN’E KARŞI CHP ADAY ÇIKARAMIYOR
İYİ PARTİ’ DE SON DAKİKA “EMRULLAH ERDOĞAN ..
Gürer: “EYT’liler kim olduklarını, 31 Mart’ta gösterecek”
AK Parti ‘nin Ereğli Adayı UYSAL MI?
BAĞ-KUR priminin artması düşündürüyor
Demirtaş: “Zonguldak’ın Sorunlarını Çözeceğiz”
UÇAR ’DAN, BAŞKAN UYSAL’A DESTEK
.
Köşe Yazarları
Foto Galeri
ESKİ EREĞLİ FOTOLARI
İzlenme : 20975
Akçakocadan estante
İzlenme : 16388
Akçakoca plaj 2
İzlenme : 15383
Kdz.ereğli
İzlenme : 13884
Çok Okunanlar
BUGÜN BU HAFTA BU AY

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip et
Copyright © kdzmeydangazetesi.com - sitemizde yayınlanan makale, yazı, döküman, dosyalar ve resimler izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.