17 Aralık 2018 Pazartesi
Ana Sayfa
İletişim
Bize Ulaşın
Künye
Mobil Bölüm
GÜNCEL
SİYASET
SPOR
EĞİTİM
SAĞLIK
EKONOMİ
GENEL
MAGAZİN
KÜLTÜR SANAT
ADLİYE
RÖPORTAJ
 DİĞER
 
Ana Sayfa Foto Galeri Video Galeri
ANA SAYFA  / Siyaset

Başkan Vergili, Avrupa Konseyinde Konuşan PKK'lı Cizre Belediye Başkanı Leyla İmret'e Cevap Verdi


Başkan Vergili, Avrupa Konseyinde Konuşan PKK'lı Cizre Belediye Başkanı Leyla İmret'e Cevap Verdi

Başkan Vergili, Avrupa Konseyinde Konuşan PKK'lı Cizre Belediye Başkanı Leyla İmret'e Cevap Verdi

Arkadaşına Gönder Yazı boyutunu büyütmek için       
 29 Mart 2018 10 : 11 

Karabük: Karabük: Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi 2014-2018 dönemi Türkiye Milli Heyeti Asıl Üyesi olarak Fransa’nın Strasbourg şehrinde bulunan Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili kongrede bir konuşma yaparak soykırım iddialarına cevap verdi.

Vergili yaptığı konuşmada; "Analiz yaparak konuşmama devam etmek istiyorum. 1927 Türkiye nüfusu 13.648.270, Kürt nüfusu 1.184.446. Bugün Türkiye nüfusu yaklaşık 85 milyon, Kürt nüfusu 8 milyon civarlarında. İskandinav'ya da yaşayan Samiler (Lappolar) 1930'larda 1,5 milyon civarında, bugün İsveç, Norveç, Finlandiya, Rusya'da toplam nüfusları 130 bin kişi. Kürtlerle aynı coğrafya durumuna sahip 4 ülkede yaşamları var ve bunlara soykırım uygulamış, asimile edilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti  kurulduğundan bugüne Kürtler üzerinde asimilasyon ve soykırım gibi bir düşünceye yer vermemiştir. Kürtler bizim her zaman kardeşimiz olmuş ve benim dahi akrabalık ilişkilerim vardır. Şehrimizde 10 bin Kürt kardeşimizle beraber yaşıyoruz ve bunlar İsveç, Norveç, Finlandiya tarafından kabul edilmemiş, yüzlercesi kobay olarak kullanılmış, seçme ve seçilme hakları da yoktur. Biz Kürtlerle eşit haklara sahibiz. Kürtlerin hiç bir hak mahrumiyeti yoktur. Kürt kardeşlerimizin ana dili kullanma hak talebi vardır. Bu probleminde Belçika da ki azınlıkların dil hakları çözüldüğü zaman çözüleceğine inanıyorum. Sürekli olarak propagandaları devlet bize yardım yapmıyor, kaynak vermiyor şeklindedir. Sürekli olarak da PKK mensupları Avrupa tarafından cesaretlendiriliyor. PKK finans ediliyor, silahlandırılıyor.

Avrupa'da PKK'nın Uyuşturucu Pazarı Avrupalı gençlerin kanlarıyla aldığı silahları Türk devletine doğrultup kardeş kavgası çıkartmaya çalışıyorlar. Avrupa ve emperyal devletler PKK'yı cesaretlendirmese biz üniter devlet içerisinde Kürt kardeşlerimizle yaşamaya devam ederiz. Şu anda bunun örneğini burada yaşamaktayız. Türkiye'de mahkemesi bitmemiş, hatta Türk devletinden maaşlı 3/2'sini almaya devam eden, yargı önünde suçlanan bir kişiye konuşma hakkı verilmesini yerel yönetimler meclisinin değerlendirmesine bırakıyorum. Bizde Norveç, İsveç, Finlandiya gibi 1930'larda başlayıp 1980'lerde programı bitirseydik Kürt nüfusu 120 Bin olurdu.

Şimdi konuşmacı Belediye Başkanının sizlerin huzurunda şu sözleri söylemesini istiyorum; 'Ben PKK'dan talimat almadım. Hendekler kazılırken haberim yoktu. PKK'ya finans aktarmadım' diye teyit ederse bizde mevcut yaptırımlara karşı muhalefet olarak mücadele etme sözü veriyoruz" dedi. K.Meydan

 
Haber : K.Meydan
Bu Haber 532 defa okundu
 Paylaş
 
Anahtar Kelimeler :Başkan Vergili, Avrupa Konseyi, PKK, Cizre, Belediye Başkanı Leyla İmret,

YORUM EKLE
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

İlgili Haber
Yavuzyılmaz Zonguldak Havaalanının Sorunlarına Çözüm İstedi
Tığlı: “10 Bin Ton Fındık teminatı Ne OIdu?
Demiryollarındaki taşeron işçiler kadro bekliyor
Gürer: “Enerjide vurgun “
Yavuzyılmaz: “Madenlere Alıncak İşçinin Yaş Sınırı 30 Değil 35 Olmalı”
3. HAVALİMANI İNŞAATINDA SON 1 AYDA 22 YENİ ÖLÜM MÜ GERÇEKLEŞTİ?"
POSBIYIK: “CHP BENİ ADAY GÖSTERMESEDE, SORUN YOK” DEDİ
CHP’DEN 6 MİLYON EMEKLİ İÇİN “İNTİBAK ÖNERGESİ”
.
Köşe Yazarları
Foto Galeri
ESKİ EREĞLİ FOTOLARI
İzlenme : 20265
Akçakocadan estante
İzlenme : 15720
Akçakoca plaj 2
İzlenme : 14703
Kdz.ereğli
İzlenme : 13208
Çok Okunanlar
BUGÜN BU HAFTA BU AY

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip et
Copyright © kdzmeydangazetesi.com - sitemizde yayınlanan makale, yazı, döküman, dosyalar ve resimler izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.